Okul öncesi dönemde okula gitme zorluğu yaşayan çocukların annelerinin sürekli kaygı düzeyleri ile bağlanma biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Challenges during pre-school go to school children living with mother levels of trai̇t anxi̇ety attachment styles investigation of the relationship between
- Tez No: 424935
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA ŞULE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı; okul öncesi dönemde çeşitli nedenlerden dolayı okula gitme zorluğu yaşayan çocukların annelerinin sürekli kaygı düzeyleri ile bağlanma biçimleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini; 2013-2014 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde bulunan 5 farklı anaokuluna devam eden, öğrenime başlama dönemi olan Eylül ayından itibaren en az 1 ay okula gelmiş olup; anneden ayrılma güçlüğü yaşama, sınıfa girmek istememe, sınıfa girse bile sürekli ağlama sorunlarını yaşayan, 2-6 yaş aralığında bulunan çocuklar gözlemlenip anneleri ile çalışma yapılmıştır. Araştırma için gerekli olan veriler nicel araştırma yöntemlerinden biri olan, '' görüşme tekniği '' ile toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak; ''Ebeveyn Kişisel Bilgi Formu '', '' Spielberger Sürekli Kaygı Envanteri '' ve '' İlişki Ölçekleri Anketi '' uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, okul öncesi dönemde okula gitme zorluğu yaşayan çocukların annelerinin sürekli kaygı düzeyleri ile güvensiz bağlanma stili ( korkulu, kayıtsız ve saplantılı bağlanma ) arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; ın preschool for various reasons, mothers of children who have difficulty going to school with trait anxiety level is to look at the relationship between attachment style. The study sample; 2013-2014 academic year in Istanbul attending kindergarten in 5 different provinces, at least 1 month has come to the school from September to begin the study period; maternal separation difficulties in life, do not want to enter the class, even if the class of g living constantly crying problems, have been studied by observing mothers with children in the 2-6 age range. The data required for research, one of the qualitative research methods, '' interview technique 'has been gathered. The data collection tools; ''Parent's' Personal Information Form'' , '' Spielberger State-Trait Anxiety Inventory '' and '' Relationship Scales Questionnaire '' was applied. According to the results obtained from the research, insecure attachment styles and trait anxiety levels of mothers of children experiencing difficulty going to school in preschool (fearful, indifferent and preoccupied attachment), a positive correlation was found between.