Pir Sultan Abdal hakkında yazılmış kitaplarla ilgili açıklamalı bibliyografya denemesi (1928-2015)
An annoted essay bibliography on the books written about Pir Sultan Abdal (1928-2015)
  1. Tez No: 424955
  2. Yazar: CİHAN SEZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
''Pir Sultan Abdal Hakkında Yazılmış Kitaplarla İlgili Açıklamalı Bibliyografya Denemesi'' başlıklı çalışmamızda, ölümünün üzerinden yüzlerce yıl geçmesine rağmen hala halk tarafından çok sevilen ve bir nevi erenlik mertebesine ulaştırılmış olan Pir Sultan Abdal hakkında 1928 yılından günümüze kadar yazılan Türkçe kitap çalışmalarını inceledik. İstanbul'daki Beyazıd Devlet Kütüphanesi, İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi, İslam Araştırmaları Merkezi, İlçe Halk Kütüphaneleri ve İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı kütüphaneler ile buralarda olmayan kitaplar için satın alma yoluyla kitabevlerinden faydalanılmıştır. Çalışmamız 5 bölümden oluşmaktadır. ''Giriş'' başlıklı ilk bölümde bibliyografya kavramının tanımı verilip çalışmamız ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Daha sonra ikinci bölüm ''Pir Sultan Abdal'ın Yaşadığı Devir ve Hayatı'' , üçüncü bölüm ''Pir Sultan Abdal'ın Edebi Kişiliği'' ve dördüncü bölüm ''Bibliyografya'' kısmıdır. Son bölüm ise ''Sonuç'' başlıklı bölümdür.Tezimiz Pir Sultan Abdal ile ilgili akademik ve bilimsel araştırma yapmak isteyen araştırmacılar için bir başvuru eseri olma amacı taşımaktadır
Özet (Çeviri)
İn our work which is called“An annoted essay bibliography on the books written about Pir Sultan Abdal (1928-2015)”we examined the books writtten in turkish from 1928 until now despite it has been hundreds of years since his death, he is still beloved and has reached a sort of dervish rank by people, We utilized the books from Bayazid State Library in İstanbul, İstanbul Üniversity Library, İslam Research Center. County public libraries and the libraries of İstanbul Metropolitan Municipiality and the books which were not existing in those libaries are purchased. Out work consists of 5 different parts. The first title which called introduction the term bibliography is defined and our work is explained in details. The second part is“biography of Pir Sultan Abdal and his era”, third part is“the litaral character of Pir Sultan Abdal”and the fourth part is“bibliography”. Final part is the conclusion. Our thesis aims to be source work for the ones who want make academical or scientific research on Pir Sultan Abdal.