Teaching literature from the deconstructionalist and new historicist points of views
  1. Tez No: 42499
  2. Yazar: FERYAL ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEÇKİN ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Edebiyat öğrencisinin bir metni daha iyi anlamasını sağlamak için uygulanan pek çok yaklaşım vardır. Fakat bu çalışma son zamanlarda yaygın olan iki eleştiri akımım kullanarak edebi metinleri öğretmek üzerinedir: dili merkeze alan yapıçözücülük ile kültürel, sosyal ve siyasi bakımdan eseri inceleyen yeni tarihselcilik akımları. Bu iki teoriyle ilgili bilginin, öncülerinin, temel prensiplerinin, ve edebiyatla olan ilişkilerinin verilmesinden sonra 'yapıçözücülük' ile 'yeni tarihselcilik' akımları Christina Rossetti'nin 'Goblin Market' (Çirkin Cinlerin Pazarı) şiirine, Sam Shepard'ın 'True West' (Gerçek Batı) adlı piyesine, ve Nathaniel Hawthorne'un Is/Ly Kinsman, Major Molineaux' (Akrabam Binbaşı Molineaux) kısa hikayesine uygulanmıştır. Goblin Market' de amaç kendisiyle çelişkiye düşen kısımları bulmaktır. Hayvan imgeleri ve meyve motiflerinden yola çıkılarak şiir mitik açıdan incelenmeye çalışılmış, soma da kadın fantasilerini daha iyi anlamak için psikanaliz yöntemiyle çalışılmıştır. İkinci yöntem, yeni tarihselcilik kültürün, sosyo-ekonomik yapının ve güç ilişilerinin bir ürünü olduğunu ve her bir eylemin demografiden toplumbilime, tarihten siyasete uzanan disiplinlerarası bir ağ içinde olduğunu savunur. Dolayısıyla, şiir Viktorya dönemindeki kadınların evlilik durumunu sosyolojik açıdan ele almıştır ve resim sanatı ile edebiyat arasındaki benzerlikler, edebi olan ve olmayan eserlerin birbirlerinden farklı olmadığım göstermek için bulunmaya çalışılmıştır. 'True West" piyesi anahtar kelimelerin kök anlamlarına bakarak farklı manalara geldiği şeklinde değil de olayların ve kişilerin aynı şey etrafında döndüğünü ve birbirinin aynı olduğunu vurgulayacak şekilde yapısal olarakincelenmiştir. Yeni tarihselcilik görüşüne göre gerçek batı ile piyesdeki 'batı' kavramı birbirleriyle layaslanmıştır. Ayrıca, Amerikan toplumunun iki önemli değer sisteminin, aile anlayışı ve bireyciliğin birbirleriyle çelişkiye düştüğü ortaya çıkartılmıştır. 'My Kinsman, Major Molineaux' mink yapı çözümleme Robin'in çift eşeyli olduğunu göstermek ve ana kahramanı olan Robin'in klasik kahraman tiplemesine uymadığım belirtmek için kullanılmıştır. Yeni tarihselcilik açısından hikayeyi okuma kişinin şehri ve içinde yaşayanları farklı bir şekilde, endüstrileşmenin tüm ülkeye yayıldığı zamanın şartlan altında görmesini sağlar. Her ne kadar uygulamaları okuduktan sonra bu iki eleştiri akımım anlamak kolay gibi gözüküyorsa da öğrenciler yapısal, anlambilimsel ve edebi görüş açılarından metinleri incelemede yeterli ve metinlerle ilgili siyaset, toplumbilimsel, msanbilim, halk bilgisi, tarih ve disiplinler arası alanlarda bilgili olmak zonndadır. Edebi türler, eserin yazıldığı zaman ve okuyucunun geçmişinin, tecrübelerinin yorumlamada etkin olduğu hatırdan çıkanlmamalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are many approaches available for students of literature to apply a literary text to understand it better. However, this study aims at teaching literary texts from the points of views of the two latest trends: deconstructionist theory which focuses on the language and new historicist theory which concentrates upon the cultural, social and political aspects of the literary work. After the background information about these two theories, their pioneers, main principles, and the relationship between literature and these approaches, the last chapters have been devoted to the applications of deconstractionism and new historicism to a poem, 'Goblin Market1 by Christina Rossetti, a play, 'True West' by Sam Shepard, and a short story, My Kinsman, Major MOlineaux' by Nathaniel Hawthorne. In 'Goblin Market' the aim is to find the alogical elements. Starting from the animal imagery and the fruit motife, the poem has been deconstructed mythically, then it has been analysed psychoanalytically to understand female fantasy better. The second approach, 'new historicism', contends that culture is a product of socio-economic structures and of power relations and that every act is embedded in a network of many disciplines ranging from demography to sociology, from history to politics. Thus the poem is socilogicalry studied in terms of the marital status of women in the Victorian era and the similarities between the art of drawing and literature have been disclosed to indicate that literary and nonliterary texts circulate inseparably. The play 'True West' has been analysed not through tracing the key words back to its etymological roots, but through structural dissemination to disclose that everything revolves around the same things. From the new historicist point ofview, the original west and the 'west' in the play have been compared and contrasted. Moreover, the fact that the two ideas of American society, individualism and family values, contradict each other and lead to chaos has been made clear. In the story "My Kinsman, Major Molineaux', first mythical deconstruction has been applied to mark the implications about Robin's being androgynous and to show that Robin does not belong to a tradiional hero. A brief look at the story in terms of the new historicist approach enables readers to see the city and its dwellers from a different perspective as this is the era when the industrialisation began to spread around the country. Although these two approaches seem easy to comprehend after reading their applications, students have to be competent at building up the texts from structural,semantic and literary points of views and knowledgeable enough about the political, sociological, ethnographical, anthropological and historical backgrounds of the texts. Nevertheless, they should keep in mind that experience about the genre, the time when the text was written and the background of the reader are all aspects influential in interpretations.