Millî Edebiyat Dönemi Türk Edebiyatı'nın etkileşimli çoklu ortam materyalleriyle öğretiminin Türk Edebiyatı dersine yönelik tutuma ve akademik başarıya etkisi
The effect of teaching Turkish Literature from the National Literature Period using interactive multimedia materials on academic performance and attitudes towards Turkish Literature classes
  1. Tez No: 433822
  2. Yazar: FATİH VEYİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DURSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu araştırmanın amacı, Millî Edebiyat Dönemi Türk Edebiyatı'nın etkileşimli çoklu ortam materyalleriyle öğretiminin başarı ve tutuma etkisini araştırmakla birlikte geliştirilen etkileşimli çoklu ortam materyaline ve uygulamalara yönelik öğrenci görüşlerinin incelenmesidir. Millî Edebiyat Dönemi Türk Edebiyatı ile ilgili hazırlanan etkileşimli çoklu ortam materyali akıllı tahta, bilgisayar ve tablet bilgisayarda çalıştırılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu çalışmada, araştırma süreci karma yöntem araştırma desenlerinden biri olan yakınsayan paralel desen ile yürütülmüştür. Araştırmanın nicel verilerini, Millî Edebiyat Dönemi Türk Edebiyatı'nın etkileşimli çoklu ortam materyalleri ile öğretiminin yapıldığı okullarda, çalışmanın başlangıcında (ön test ) ve bitiminde (son test) uygulanan ölçme araçlarından elde edilen veriler oluşturmaktadır. Bu kapsamda araştırma sürecinde nicel veri toplamak amacıyla“Türk Edebiyatı Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Millî Edebiyat Dönemi Türk Edebiyatı Başarı Testi”kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verilerini ise uygulamanın yapıldığı okullardaki deney grubunda yer alan öğrencilerle gerçekleştirilen teknoloji destekli eğitime ilişkin olarak yapılan görüşmelerden ve değerlendirmelerden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Araştırma, Millî Edebiyat Dönemi Türk Edebiyatı'nın öğretiminde kullanılacak etkileşimli çoklu ortam materyali hazırlanarak bu materyalin üst seviyede başarıya sahip (A okulu), orta seviyede başarıya sahip (B okulu) ve alt seviyede başarıya sahip (C okulu) üç düzey okulda deney (toplam 71 öğrenci) ve kontrol (toplam 58 öğrenci) grupları vasıtasıyla yapılmıştır. Deney gruplarında yapılan üç aylık uygulamanın neticesinde elde edilen nicel veriler SPSS 22 paket programı vasıtasıyla frekans, yüzde, t-testi, Varyans analizi (ANOVA) ve Kovaryans analizi (ANCOVA) yapılarak değerlendirilmiş, nitel veriler ise içerik analizi yapılarak yorumlanmıştır. Araştırmada, akıllı tahta vasıtasıyla etkileşimli çoklu ortam materyallerinin kullanımıyla yürütülen Türk edebiyatı dersinin, öğrencilerin Türk edebiyatı dersine yönelik tutumlarını ve bu dersteki başarılarını üç okul seviyesinde de anlamlı düzeyde artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Uygulanan materyale ilişkin öğrenci görüşleri ise materyalin kullanışlılığı, derse yönelik ilgiyi artırdığı, dersi eğlenceli hâle getirdiği, anlamayı kolaylaştırdığı, geri bildirim sağladığı, video ve metin seslendirmelerinin kullanışlı olduğu, etkinliklerin kullanışlı olduğu, bu tür materyallerin Türk edebiyatı dersinin diğer konularında ve diğer derslerde de kullanılması gerektiği yönünde olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effect of teaching Turkish Literature from the National Literature Period using interactive multimedia materials on the academic performance and attitudes of students and to establish their views regarding the interactive multimedia materials and applications that were developed. The interactive multimedia materials prepared for Turkish Literature from the National Literature Period were designed for use in smart boards, computers and tablet computers. The study was conducted based on a convergent parallel design, which is a form of mixed method study design. Quantitative data for the study included that obtained using assessment tools administered at the beginning (pretest) and at the end (posttest) of the study procedures, in schools teaching Turkish Literature from the National Literature Period using Interactive Multimedia Materials. Quantitative data was collected using the Turkish Literature Class Attitude Scale and the Turkish Literature from the National Literature Period Performance Test. In contrast, the qualitative data of the study, consisted of interviews and assessments regarding technology-assisted education, performed with students participating in study groups at the different schools. The study was conducted by preparing interactive multimedia materials for use in the teaching of Turkish Literature from the National Literature Period, and by applying these materials to three study groups in Turkish literature courses (71 students in total) attending three different schools with high level performance (school A), medium level performance (school B) and low level performance (school C); and also to a control group (58 students). The quantitative data obtained following the three-month application to the study groups was analyzed using frequency, percentage, the t-test, analysis of variance (ANOVA) and analysis of covariance (ANCOVA) with SPSS 22 package software, while the qualitative data was interpreted using content analysis. The results indicated that Turkish literature classes taught using interactive multimedia materials and smart boards significantly improved both the attitudes and academic performances of the students in Turkish literature classes for all three levels of schools. The opinions of the students regarding the applied materials indicated that they considered them to be useful. The students explained that they made classes more enjoyable and easier to understand; used useful videos and readouts and provided them with feedback. The students also said that it would be beneficial to use such materials in other Turkish literature classes, and that they could also be used in other classes too.