Yerel yönetimlere yönelik liderlik modelinin geliştirilmesi
The development of leadership model for local governments
  1. Tez No: 424993
  2. Yazar: MERVE ASLAN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
' Yerel Yönetimlere Yönelik Liderlik Modelinin Geliştirilmesi' adlı tez çalışmasında, belediyelerde faaliyet gösteren on dört meclis üyesi ile görüşülmüştür. Bu meclis üyelerinden on tanesi İstanbul'dan, bir tanesi Erbaa'dan, bir tanesi Samsun'dan, bir tanesi Gaziantep' den ve diğeri ise Ladik Belediyesi'ndendir. Birinci bölümde yerel yönetimlerin kavramı, kapsamı ve tarihsel bilgileri açıklanmıştır. Yerel yönetimler, demokratik yönetim anlayışına en yakın yönetim birimleridir. Siyasal bir sistemin demokratik olmadığı bir toplumda yerel yönetimden bahsedilemez. Türkiye'de uygulanan yerel yönetim birimleri; il özel idareleri, belediyeler ve köylerdir. İkinci bölümde yerel yönetimler, hukuki ve yönetsel açıdan incelenmiştir. 5302 sayılı kanun il özel idaresini kapsamaktadır. İl özel idaresinin organları; il genel meclisi, il encümeni ve validir. 5393 sayılı kanun ise belediye yasasıdır. Belediyenin organları ise; belediye başkanı, belediye meclisi ve belediye encümenidir. 5216 sayılı kanun ise büyükşehir belediyesini kapsamaktadır. Büyükşehir belediyesinin organları; büyükşehir belediye meclisi, büyükşehir belediye encümeni ve büyükşehir belediye başkanıdır. Köyün yönetim teşkilatı, durumu, tanımı ve işleyişi 442 sayılı Köy Kanunu ile düzenlenmiştir. Köyün organları ise; köy derneği, köy ihtiyar meclisi ve muhtardan oluşmaktadır. Üçüncü bölümde ise liderlik ile ilgili kavramsal terimler açıklanarak liderlik özellikleri ve teorileri anlatılmıştır. Liderlik; belli bir insan kalabalığı içinde, belirli amaçlara ulaşılmasını hedeflemektedir. Genel liderlik teorileri üçe ayrılmaktadır. Bunlar; özellikler yaklaşımı, davranışsal ve durumsallık teorileridir. Dördüncü bölümde de belediyelerde liderlik modeli incelenmiştir. Yönetim tarzlarına göre liderlik modelleri; otoriter liderlik, demokratik-katılımcı lider ve serbesttiyetçi-ekstra demokratik lider olarak tanımlanmaktadır. Liderlik modellerinin yerel yönetimlere yansıması şu şekilde olmuştur. Karizmatik liderlik, dönüştürücü liderlik, vizyoner liderlik, kültürel liderlik, bürokratik liderlik, entelektüel liderlik, siyasal liderlik, kriz dönemi liderliği ve stratejik liderliktir. Beşinci bölümde ise yerel yönetimlerde faaliyet gösteren on dört meclis üyesiyle derinlemesine mülakat yöntemiyle liderlik modelinin var olup olmadığı sorgulanmıştır. Derinlemesine mülakat sorularına verilen yanıtlar değerlendirilmiş.
Özet (Çeviri)
In the thesis of the development of leadership model for local governments, fourteen councilors that are operating in the municipality have been interviewed. Ten of the council members from Istanbul, one of them from Erbaa, one of them from Samsun, one of them from Gaziantep, and the other one is from Ladik municipality. In section one, the concept and the scope of local government and historical information have been expounded. Local governments are the closest democratic management units. It can not be talked about a local government without a democratic political system in a society. The local government units are applied in Turkey as; provincial special administrations, municipalities and villages. In section two, local governments have been examined from a legal and managerial aspects. Law No. 5302 contains the provincial special administration. The sections of the provincial special administration are; provincial assembly, city committee and governor. The municipal law is Law No. 5393. The municipal departments are; mayor, municipal council and city committee. Law No. 5216 involves the metropolitan municipalities. The parts of the metropolitan municipalities are; parliament of the metropolitan municipality, city committee, metropolitan mayor. The management organisation, definition and functioning of the village are arranged by Law No. 422. The parts of the village are; village society, the village council of elders and village headman. In section three, the conceptual terms related to leadership theories are explained and the theory of the leadership skills are described. Leadership, within a certain crowd of people, aims to achieve the specific goals. The general leadership theories are divided into three sections. These are; traits approach, behavioral and contingency theories. In section four, leadership in municipal departments were examined. The management style of leadership models are identified as; authoritative leadership, democratic participant leader and liberty-exstra democratic leader. The reflection of the leadership model of the local government is as follows; charismatic leadership, transformational leadership, visionary leadership, cultural leadership, bureaucratic leadership, intellectual leadership, political leadership, crisis period of leadership, strategic leadership. In section five, it has been questioned by fourteen councilors that are operating in the municipality have been interviewed by depth interviews whether the leadership model exists or not. The responses to the depth interview questions have been evaluated.