Desenin oluşturulması ve porselen, seramik, cam ürünlerine uygulanması
Pattern making and its application to porcelain, ceramic, glass products
- Tez No: 424994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE İKİZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Serigrafi baskı tekniğiyle sulu çıkartma (dekal) üretimi geniş sektörlere ve pazarlara hizmet vermektedir. Uygulanışı ve sulu çıkartmanın teknik özellikleri itibariyle çok farklı ve geniş kullanıcı ve üreticileri bulunmaktadır. Porselen, seramik ve cam ürünleri üzerine desen tasarımı ve uygulanışı ülkemizde ve dünyada önemli yere sahiptir. Züccaciye, vitrifiye, hediyelik ve süs eşyaları gibi büyük pazarlara sahip sektörlere desen ve motif uygulamaları yapmaktadır. Porselen yemek takımları desenleri, kahvaltı takımları desenleri, cam bardak ve cam seti desenleri, hediyelik porselen, seramik ve cam ürünleri üzerindeki desen ve motifler sulu çıkartma (dekal) tekniğiyle yapılmış uygulamalara örneklerdir. Bu çalışmada porselen, seramik ve camın üzerine modern tasarımların ve deneysel çalışmaların grafik tasarım aşamasından porselen, seramik ya da cam üzerindeki nihai görüntüsüne kadar geçen süre teknik özellikleriyle beraber gösterilmiştir. Bu açıdan teknik özellikler kapsamında yer alan grafik çalışmaları ve renk ayrımı, serigrafi baskı, ipekler ve kalıplar, fırınlanabilen boyalar, fırınlama ve pişirim aşamaları sektördeki uygulamalarına uygun biçimde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The technique of water slide decal with silk screen printing is used in a wide variety of industries and markets. Due to its technical properties and ease of application, the technique attracts many and varied consumers and producers. The design of patterns and their application to porcelain, ceramic and glass occupy a very important place both in Turkey and worldwide. Water transfer (decal) is used for the application of patterns and motifs in sectors with major markets such as glasswork, vitrified materials, souvenirs and ornaments. Patterns on porcelain breakfast and dinnerware, glasses, glassware, porcelain giftware, ceramics and other glass products are examples of the application of the water transfer printing technique. In this work, I aim to describe in technical detail the processes of application of modern designs and experimental works on porcelain, ceramic and glass products, from the first stage of graphic design to the end result. The technical details of graphic design, colour separation, screen printing, silks, plates, oven fireable paints, kiln drying techniques and stages of drying are described in the context of their real application in industry.