Güzel sanatlar fakültelerinin Web tasarım dersinin içerik ve sektör bakımından incelenmesi
Examination of content of Web design lecture at the Fine Arts Faculty in terms of sector
  1. Tez No: 424995
  2. Yazar: ALİ UÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DEMET KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı; üniversitelerde grafik tasarım eğitimi veren güzel sanatlar fakültelerinin web tasarım dersi içeriklerinin, sektörün ihtiyaçlarına uygunluğu açısından incelenmesidir. Günümüz koşulları bireylerin eskiye oranla daha fazla bilgiyle donatılmalarını ve uygulama yetisine sahip olabilmelerine yönelik ileri düzey eğitilmelerini zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle, eğitimin gerekliliğine inanan bütün çağdaş ülkelerde eğitim öğretim programları ile ilgili araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmalarda özellikle öğretim programlarının sürekli gözden geçirilerek geliştirilmesine yönelik çalışmaların yapıldığı görülmektedir. Web tasarım eğitimi ve eğitimciliği endüstriyel anlamda sektöre hizmeti de gerekli kılmaktadır. Üniversitelerdeki eğitim sürecinde istihdam alanlarıyla bütünleşmiş program yürütme gerekliliğini desteklemek adına araştırmalar yapılacaktır. Çalışmanın içeriğini; web tasarım, eğitim programı ve değerlendirmesi, güzel sanatlar fakültelerinde alınan web tasarım dersinin içerik, süre ve sektöre uygunluk açısından değerlendirilmesi ve genel olarak öneri ve bulguları oluşturmaktadır. Bu doğrultuda alınan eğitimin üzerine güncel bilgilerinde konulması ve zamanla mesleki körlüğe yakalanılmaması adına, hizmet verilen toplumun değerlendirilmesi ve sektördeki gelişmelere de hakim olunması gerekmektedir. Kapsam olarak; bu araştırma İstanbul ili ile sınırlı olacaktır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılacaktır. İstanbul'daki üniversitelerde bulunan güzel sanatlar fakültelerinde yer alan web tasarımı derslerinin içerikleri incelenecektir. Bununla birlikte web tasarımı dersi ile ilgili öğretim elemanlarına ve reklam ajanslarındaki uzmanların görüş ve önerilerini tespit etmeye yönelik anket uygulanacaktır. Elde edilen veriler analiz edilip, tablo şeklinde ortaya konulacak ve elde edilen veriler yorumlanacaktır. Araştırma sonucunda; eğitim kurumları, öğretim elemanları ve sektör işverenlerinin görüş ve önerilerine ve analizlere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis work is to research content of the webpage design lectures of fine arts faculties according to relevance of the sector's needs. Individuals of the modern days have to be more sophisticated than earlier and they have to be educated in advanced levels in order to have implementation ability. So, there are researches about education programs in all modern countries, which believe in requirement of the education. In these researches it is seen that there are works intended to development of teaching programs by revising them always. Web Design education and educators (ship) necessitate service of the sector in the means of industrial. There will be researches for supporting the necessity of program's executive integrated with employment fields in the education process of universities. Contents of the work consist of web design, curriculum and its evaluation, evaluation of the content, duration and sectoral relevance of the web design lectures at fine arts faculty, and in generally suggestions and indications. Being educated in this way must be always updated and in order to get caught up with occupational blindness it must be dominated over serviced community and improvements in the sector. As Scope; this work will be held in Istanbul. This work will take advantage of qualitative and quantitative work methods. Content of the web design lectures at fine arts faculties of universities in Istanbul will be examined. At the same time there will be questionnaires with instructors and experts in advertisement agencies in order to fasten down their opinions and suggestions about web design lectures. Obtained data will be analyzed and will be introduced as a chart. As a result of this work; educational institutions', instructors', employers' suggestions and analysis will be given a place.