Yöre değerleri merkezli turizm politikalarının geliştirilmesi: Edirne ili örneği
The development of touri̇sm poli̇cty based on local volues: As examle Edi̇rne
- Tez No: 424996
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Turizm'in geçmişten günümüze kadar gelen tüm ülkelerin gelişmesinde en önemli faktör olduğu bilinen bir gerçektir. Turizm sayesinde ülkelere sağlanan ekonomik katkılar ülkelerin kalkınması amacıyla önemli bir faktör olmuştur. Dünya'daki diğer ülkelere göre medeniyetler diyarı olan Türkiye turizm konusunda daha fazla kaynağa sahip bir ülkedir. Türkiye'de bu zamana kadar yaşamış olan birçok medeniyete ait tarihi yapılar, yemekler, zanaatlar günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Tarihi geçmişi nedeniyle ülkemizin her ilinde farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar birçok araştırmaya konu olmuş ve coğrafi işaret olarak adlandırılmıştır. Yapılan bu çalışmada da coğrafi işaretler yöresel değer olarak adlandırılmaktadır. Yöresel değerler bir bölgede bulunan o bölgeye özgün özelliğine sahip yapılar, yiyecekler ve ürünler olarak belirtilmektedir. Bu çalışmada turizm faktörünün ortaya çıkmasına en büyük etken olan turist kavramı işlenmiş ve insanların turizme katılmasına etki eden faktörlere yer verilmiştir. Turizmin dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri ve turist yoğunlukları incelenerek yıllar içerisindeki değişimleri ortaya konmuştur. İnsanların zaman içinde çeşitli istek ve beklentilerinden doğan farklı turizm faaliyetlerine yer verilmiştir. Değer kavramının günümüze kadar gelen farklı tanımlarıyla ve oluşmasına neden olan unsurları ile birlikte yöresel değerler kavramı ortaya çıkartılmıştır. Yöresel değerler kavramı kapsamında çeşitli illere ait değerlere yer verilerek, çeşitli politikalar ve bu politikaları geliştirmek amaçlı kurum ve kuruluşların üzerlerine düşen görevler belirtilmiştir. Turizm sektörü içerisinde yöresel değerler konusunda zengin bir yapıya sahip olan Edirne ili incelenerek turizmle ilişkisi ortaya konulmuştur. Edirne ilinde en önemli değerler olarak gösterilen şehrin simgesi haline gelmiş Selimiye Camii, Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Edirne Tava Ciğeri, Mis Sabunu ve Badem Ezmesi gibi değerleri ele alınarak değerlerin turizme kazandırılması ve ekonomik açıdan faydalanabilmesi amacıyla başta Edirne Belediye Başkanı ve ilgili kişilerle derinlemesine mülakat yapılarak, değerler envanteri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
İt is a known fact that; the tourism is the important factor of the development of the whole country from the past up to the present. By the tourism, provided the economic contribution of tourism has become an important factor for the development of the country. Turkey has more tourism resources than the other countries in the word. In Turkey a lot of civilizations food,crafts, historical places has managed of our country, there are differences in each province. These differences have been the subject of much research snd so-called geographical indications. The geographical indications in this study is called local values. Food and products are referred s local values that have made the region as traditional. This study which is the biggest factor in the emergence of the concept tourism factor processed and incorporated into the factors that influence people to participate in tourism. Examining the develapment of tourism and tourist density in the word and in Turkey in the years that change has resvealed. Value concept with different definitions of extant and local values with elements tahat have emerged the concept of cause. Various policies and duties on institutions and organizations aimed at improving these policies under local values are reported. Edirne by examining a structure rich in values in local tourism sector it has demonstrated the relationship between tourism. The most important values as shown in the province of Edirne, which has become the symbol of the city, Selimiye Mosque, Kırkpınar Oil Wrestling, Edirne Fried Liver, Nice Soap and Almand Butter, the calculated values in order to develop tourism and to benefit economically, especially with the contacts Edirne Mayor and other depth interview with key individuals, values inventory was created.