Türkiye - Suriye ilişkilerinin yakın geçmişi
Recent histories of Turkey - Syria relations
  1. Tez No: 424998
  2. Yazar: SERCAN ÖMER SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÜNSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Suriye'nin 1946 yılından sonra bağımsızlığını kazanması ile Türkiye arasındaki ilk ciddi sorun 1957'de olmuştur. Suriye'de 1960'ların Haziranından itibaren yönetim de etkili olmaya başlayan Baas Partisi, Hatay'ın Suriye'nin toprağı olduğunu iddia etmiş ve bu konuda hem kendi kamuoyunda hem de Arap dünyasında propagandalar yapmıştır. Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Projesi'ne başlamasından sonra su sorununu gündeme taşıyan Suriye, Türkiye'yi su emperyalizmiyle suçlamış ve Arap ülkelerini Türkiye aleyhine kışkırtmıştır. Arap ülkelerinden, Suriye, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden tehdit algılayan Türkiye, İsrail ile stratejik işbirliği içine girmiştir. Güneydoğu Anadolu Projesini engellemek için Türkiye'ye karşı olan terörist örgütlere destek veren Suriye, Türkiye'ye 1984'ten bu yana ciddi zararlar veren PKK Terör Örgütü'ne 1998 yılına kadar yardım etmiştir. Türkiye'nin İsrail ile işbirliğine gitmesi Suriye'nin kendini bir anda çevrelenmiş hissetmesine yol açmıştır. 16 Eylül 1998'de Orgeneral Atilla Ateş ile başlayan Suriye'ye uyarı ve tehdit mesajları Ekim ayında Türkiye ile Suriye'yi savaşın eşiğine kadar getirmiştir. Özellikle Mısır'ın arabuluculuğu ve diğer Arap ülkelerinin desteğiyle imzalanan Adana Mutabakatı sonrası Suriye, PKK'ya olan desteğini kesmiş ve PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ı sınır dışı etmiştir. Adana Mutabakatından sonra ilişkiler yumuşamaya başlamıştır. 2000 yılında Suriye'de iktidarı devralan Beşar Esad, Türkiye ile olan ilişkilere önem vermeye başlamıştır. ABD'nin Orta Doğu'daki emperyalist tutumu Suriye ve Türkiye'yi 2002'den sonra yakınlaştırmıştır. 2002 yılında Türkiye de hükümet değişmiş , 2 ülke arasında 2011 Nisan ayına kadar birçok anlaşmalar yapılmış fakat bu tarihle beraber Suriye de yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye , Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından 4 ilimizde kurulan kamplarda Suriye de yaşanan bu iç karışıklıklara Akparti Hükümetinin tutumu ; Suriye'de yaşanan trajedi sadece Türkiye'nin sorunu değildir. Başta Müslüman dünya olmak üzere, vicdan sahibi her ülke bu sorunu, kanı, gözyaşını dindirmek için elinden geleni yapmak zorundadır. Her ne kadar Türkiye üzerine düşen sorumluluktan kaçmayacak olsa da bu sorunu tek başına Türkiye'nin çözmeye kalkmasının en son tercih olduğu da ortadadır. ifadeleriyle parti tüzüğüne yer etmiştir. Türkiye ile Suriye ye olan bakış açısı haliyle değişmiş , gün geçtikçe de değişmeye meyilli bir hal almaktadır
Özet (Çeviri)
The first serious conflict between Turkey and Syria, which gained its indendency in 1946, occured in 1957. The Ba'ath Party that had taken power since the second half of the 1960s claimed that Hatay was Syrian land and made propaganda both in the Syrian community and the Arab World. After Turkey decided to initiate the Project of Southeastern Anatolia (GAP), Syria brought up the water conflict issue; accused Turkey of“water imperialism”, and consistently provoked the Arab countries against Turkey. Turkey, facing threats from the Arab countries, Syria, Greece and even the Greek Cypriot Administration of Southern Cyprus, formed a strategic association with Israel in this period. To hinder the Southeastern Anatolia Project, Syria, supporting the terrorist groups against Turkey with material and logistics, helped the PKK terrorist organization which has been seriously harming Turkey since 1984. Turkey's association with Israel caused Syria to feel itself encircled. The warning and threat messages on 16th of September 1998 by General Atilla Ateş brought Turkey and Syria to the verge of war. After Adana Agreement signed by the support of Arab coutries and especially with the mediation of Egypt, Syria interrupted its support for PKK and deported Abdullah Öcalan, the Head of PKK. Hence, following the Adana Agreement, the relations between the two countries started to calm down.Bashar Asad, who took over the Syrian government in 2002, started to attribute special importance to relations with Turkey. The imperialist manner of conduct of the US in the Middle East caused Turkey and Syria to become closer after 2002.In 2002, the government in Turkey changed. Until April 2011, numerous agreements have been made between the two countries. Turkey established camps through the Prime Ministry Disaster and Emergency Management Presidency (AFAD) in four provinces; and yet, the tragedy in Syria is not just a problem for Turkey. Especially in the Muslim world, every country has to approach the Syrian crisis with conscience to do its utmost to alleviate the pain. On one hand, obviously, it is unlikely and undesired that Turkey alone should interfere to resolve the problem -although this does not mean that any responsibility on the Turkish side should be ignored. On the other, apparently, the Turkish-Syrian relations have lately become prone to increasing instability which is a threat to regional peace.