Türkiye'nin komşularıyla olan siyasi ilişkilerinin ekonomik ilişkilerine etkisi
Impact of economic relations with political relations with Turkey's neighbours
- Tez No: 289879
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ALKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ülkelerin kimlik ve kültür olarak yakın oldukları, ortak geçmiş paylaştıkları kendi çevrelerindeki ülkelerle ticaret yapmaları daha az tanıdıkları ve kendilerine uzak ülkelere nispeten daha kolay ve önemlidir.Türkiye'nin bulunduğu coğrafi konumu, tarihsel ve kültürel geçmişi ve komşu ülkelerle olan ilişkileri, ona geniş bir coğrafyada ekonomik alan yaratma fırsatı vermiştir.Bu çalışmada Türkiye'nin komşuları ile olan siyasi ilişkileri ve bu ilişkilerin ekonomik ilişkiler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu araştırma sonucunda Türkiye'nin en çok ticaret yaptığı ülkelerin Türkiye'ye komşu ülkeler olduğu ( İran, Rusya ) , en az ticaret yaptığı ülkelerin ise Türkiye'ye herhangi bir sınırı bulunmayan ülkeler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Countries close to the identity and culture as they are, they share a common history that the countries to trade their own circles of acquaintances and less important to them more easily and relatively far away countries.Turkey's geographical location, historical and cultural past and their relations with neighboring countries, has given him the opportunity to create a wide area of economic geography.In this study, Turkey's economic relations with its neighbors on the political relations and these relations were investigated. As a result of this research is Turkey's largest trading countries neighboring Turkey, the countries (Iran, Russia), at least in the countries to Turkey's trade were countries without any limit.