An examination of consumer (Individual) & product-company specific characteristics with respect to intention to purchase environmentally friendly products
Çevre dostu ürünleri satınalma niyeti ile tüketici (Bireysel) & ürün-şirket özelliklerini ilişkilendirmeye yönelik bir inceleme
  1. Tez No: 425010
  2. Yazar: DUYGU YÜCE KAVAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK SAĞLIK ÖZÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu çalışmanın temel konusu çevreye duyarlı satın alma niyetini etkileyen tüketici ile ilişkili faktörler ile pazarlama karmasını oluşturan faktörleri ortaya koymaktır. Bu bağlamda iki farklı ürün grubunda (yüksek ve düşük ilgilenimli ürünler) karşılaştırılmalı bir çalışma yapılarak her iki ürün grubu için bu modellemenin nasıl farklılık gösterdiği incelenmiştir. Bu tez çalışmasında çevreye duyarlı satın alma niyetini etkileyen bağımsız değişkenler kişilik, çevresel duyarlılık ve algılanan tüketici etkinliği olarak incelenmiştir. Moderatör olarak ise pazarlama karmasının ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurma gibi temel dört unsurunun yanı sıra düşük ilgilenimli ürünler için önemli olduğu düşünülen ambalaj unsuru da incelenmiştir. Bu araştırmanın karşılaştırmalı bir araştırma olması sebebi ile bir ön çalışma yapılarak yüksek ve düşük ilgilenimli ürünleri temsil ettiği düşünülen iki ürün belirlenmiştir. Yüksek ilgilenimli ürünler“otomobil”ile temsil edilirken, düşük ilgilenimli ürünler ise“tuvalet kâğıdı”ile temsil edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; çevre korunması için finansal kaynaklar ve kişisel katkı her iki ürün grubu için de çevreye duyarlı satın alma niyetini etkileyen faktörler olarak belirirken, inkar ve sadece iki boyutu ile kişilik (açıklık ve uyum) düşük ilgilenimli ürün (tuvalet kâğıdı) için modele dâhil olmuştur. Moderatör olarak ise“ödemeye gönüllü olma ve bulunabilirlik”her iki ürün grubu için etkileyen faktör olarak belirirken, yüksek ilgilenimli ürün (otomobil) için ayrıca pazarlama karmasından iletişim; düşük ilgilenimli ürün (tuvalet kâğıdı) içinse ambalaj etkileyen faktörler olarak belirmiştir.
Özet (Çeviri)
The basic topic of this dissertation is to reveal the consumer and marketing mix related factors that affect intention to purchase environmentally friendly products. In this context a comparative study is made in two different product groups (high and low involvement) to examine how the modelling differs for these two product groups. In this dissertation it is examined that the independent variables that affect intention to purchase environmentally friendly products are personality, environmental concern and perceived consumer effectiveness. As moderator besides the four basic elements of the marketing mix as product, price, place, and promotion; packaging has been also investigated which is considered as an important element for low involvement products. Due to this dissertation being a comparative study two representative products for high and low involvement products have been determined via a preliminary study. High involvement products are represented by“automobile”while for low involvement products“toilet paper”is the representative product. As per the results of the study; financial resources for environmental protection and individual contribution have appeared as factors that affect intention to purchase environmentally friendly products for both product groups while denial and personality only with two dimensions (openness and agreeableness) have been included in the model only for low involvement products (toilet paper). As a moderator“willingness to pay & availability”has appeared as a factor for both product groups, additionally for high involvement products (automobile) communication; for low involvement products (toilet paper) packaging have appeared as other factors.