The effect of consumer variables on consumer ethics
Tüketici etiğine etki eden tüketici değişkenleri
- Tez No: 425011
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
İş etiği ve özellikle pazarlama etiği hem akademik dünyada hem de iş dünyasında ilgi gören bir konu haline gelmiştir. Firmaların ve pazarlama yöneticilerinin etik yaklaşımları ve davranışları derinlemesine incelenmiş olsa da, tüketici tarafındaki etik yaklaşımların göz ardı edildiği söylenebilir.Bu tezde tüketici etiğini etkileyen faktörle,tüketici etiği ve kurumsal sosyal sorumluluk desteği ilişkisi incelenmektedir.Bu çalışmada kullanılan model, Hunt ve Vitell'in Genel Pazarlama Etiği Teorisi'nde(General Theory of Marketing Ethics) incelenen boyutlardan uyarlanmıştır. Hunt ve Vitell'in etik davranışları inceleyen modelinde öncül faktörlerden kişisel özelikler;Makyavelizm, etik tutum ve dindarlığın tüketici etiği üzerindeki etkisi incelenmiştir.Tezde aynı zamanda tüketici etiğinin kurumsal sosyal sorumluluk desteği üzerindeki etkisi çalışılmıştır. Araştırma sonucuna göre içsel ve dışsal dindarlık, idealizm ve rölativizmin tüketici etiği alt boyutları ile anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. İçsel dindarlık ve idealizmin tüketici etiğinin olumsuz algılanabilecek boyutları ile negative yönlü; dışsal dindarlık ve rölativizmin ise pozitif yönlü ilişkileri saptanmıştır. Tüketici etiğinin doğru olanı yapma boyutu ile kurumsal sosyal sorumluluk desteği arasında anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur. Çalışmanın teorik ve uygulamaya yönelik önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Business ethics, marketing ethics in particular have been a subject of interest both in academic and business world. Ethics from the side of business firms' activities and marketing professionals have been studied deeply however it can be said that the consumer side of this exchange relation is ignored. This study investigates the factors influencing the consumers' ethical beliefs and the effect of consumer ethical beliefs on consumer corporate responsibility support. The proposed model of this study is developed by the adaptation of the dimensions received from the Hunt and Vitell's General Theory of Marketing Ethics. Hunt–Vitell model has several background factors affecting the consumers' ethical beliefs. In this study among those background factors, consumers' personal characteristics, variables are analyzed. The influence of personal variables, psychological personality traits such as Machiavellianism, ethical positioning, and religiousness are analyzed. The research showed that, internal and external religiosity, idealism and relativism have significant relations with all dimensions of consumer ethics. Internal religiosity and idealism affect certain dimensions of consumer ethics negatively such as actively benefiting from illegal activities and deceptive practices. External religiosity and relativism on the other hand have positive relationship with actively benefiting from illegal and deceptive practices. Doing the right thing/doing good dimension of consumer ethics have significant positive relation with corporate social responsibility support. The theoretical and the managerial implications of consumer ethics have been detailed in the study.