Okul öncesi çocuklarda anksiyete belirtileri ile annelerinin bağlanma biçimleri ve ayrılık anksiyeteleri arasındaki ilişki
The relation between the seperation anxiety and the signs of anxiety in children with their mothers' attachments types
  1. Tez No: 425054
  2. Yazar: KÜBRA DAĞLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı 3-5 yaş grubu çocuklarda anksiyete belirtileri ile annenin bağlanma biçimi ve annenin çocukluk ve erişkinlik ayrılık anksiyetesi düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın bir diğer amacı ise annenin ayrılık anksiyetesi düzeyi ve annenin bağlanma biçimi ile çocukların eğitim kurumlarında gösterdikleri sosyal davranış biçimleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemi İstanbul'daki bir özel eğitim kurumunda eğitim gören 49 çocuktan oluşmaktadır. Çocuklardaki anksiyete belirtileri Erken Çocukluk Envanteri-4: Ebeveyn Formu (EÇE-4: EF) ile, annelerin çocukluk ve erişkinlik ayrılık anksiyeteleri Yetişkin Ayrılık Anksiyetesi Özbildirim Envanteri (YAA) ve Ayrılık Anksiyetesi Belirti Envanteri (AABE) ile, annelerin bağlanma biçimleri Erişkin Bağlanma Biçimi Ölçeği (EBBÖ) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca çocukların gelişim düzeylerini belirlemek amacıyla Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE) ve çocukların okuldaki davranış biçimlerini incelemek amacıyla Okul Sosyal Davranış Ölçeği (OSDÖ) uygulanmıştır. Çocukların EÇE-4: EF'den elde edilen anksiyete düzeyleri ile YAA toplam puanı ve AABE toplam puanı, EBBÖ Güvensiz Kaçıngan alt ölçeği puanı ve EBBÖ Güvensiz İkircikli Bağlanma alt ölçeği puanı arasında anlamlı düzeyde pozitif ilişki saptanmıştır. Ayrıca EBBÖ Güvenli Bağlanma alt ölçeği puanı ile OSDÖ Özdenetim Becerisi ve Akademik Beceriler alt ölçekleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu sonuçlar, okul öncesi dönemdeki çocuklar ve anneleri arasındaki bağlanma ve anksiyete ilişkisinin kendi içerisinde özgün olduğunu ve birbirinden etkilendiğini göstermektedir. Çalışmamızın sonuçları, okul öncesi dönemdeki çocukların anksiyeteleri ve davranışları üzerinde yapılacak müdahalelere annelerin katılmasının önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the relationship between the maternal seperation anxiety level of both childhood and adult onset, the maternal attachment style, and the symptoms of anxiety in children between 3-5 years old. It is also aimed to investigate the relationship between the maternal anxiety level, maternal attachment style and the type social behaviours of chidren at school. The study sample consist of 49 children who study in a private school in İstanbul province. Early Childhood Inventory-4: Parent Form (ECI-4:PF) was used to evaluate the symptoms of anxiety in children, Adult Seperation Anxiety Questionnaire (ASA) and Seperation Anxiety Symptom Inventory (SASI) were used to evaluate maternal seperation anxiety level of both childhood and adult onset, and maternal attachment style was evaluated with Adult Attachment Scale (AAS). Moreover, Ankara Development Scanning Inventory (ADSI) was used to determine the childrens' developmental stages and a Turkish Version Of The School Social Behavior Scales (SSBS) was used to analyze behavioural pattern of the children in school. A significant positive correlation was detected between the anxiety score of children which is obtained from ECI-4: PF and the ASA total score, the SASI total score, AAS Insecure Avoidant subtest score and AAS Insecure Ambivalent subtest score. Also, a statistical significant correlation was found between AAS Secure Attachment subtest score and SSBS Self-Secure Ability subscore, SSBS Academic Skills subscore. These results demonstrate the relation between anxiety and attachment in preschool children and their mothers is specific and affected from each other. The results of our study point out the importance of participation of mothers' in the interventions on preschool children's anxiety and behaviours.