Kanser hastalarında algılanan sosyal desteğin travma sonrası stres bozukluğu depresyon anksiyete ve stres ile olan ilişkisi
The rrelationship between perceived social support and post traumatic stres disorder, derperssion anxiety and stres in-patients with cancer
  1. Tez No: 425058
  2. Yazar: HANDAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kanser hastalarında sosyal desteğin varlığının, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), depresyon anksiyete ve stres gelişiminde bir etkisi olup olmadığının incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmaya, İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi onkoloji servisinde kanser tedavisi görmekte olan ve gönüllü katılan 50 yetişkin hasta (36 kadın, 14 erkek) dâhil edilmiştir. Veriler Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MPSS), yarı yapılandırılmış bir klinik ölçeği olan Travma Sonrası Stres Bozukluğu Soru Formu (SCID I), depresyon, anksiyete ve stres ölçeği (DASO) kullanılarak elde edilmiştir. Bulgular: Algılanan sosyal destek puanı yüksek olan kişilerde, depresyon, anksiyete ve stres (DASO) puanı anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur (r=-0,592; r=-0,419).
Özet (Çeviri)
Objective: The main purpose of this study was to evaluate the association between perceived social support and post traumatic stress disorder, depression, anxiety and stress with cancer patients. Methods: Fifty volunteer patients who were treated with cancer in Haydarpasa Numune Education and Research Hospital were included in the study. The data was obtained by means of Multidimensional Scale of Perceived Social Support Scale, Post Traumatic Stress Disorder Question Form (SCID I), Depression Anxiety Stress Scale (DASS). Results: Participants who got higher score from perceived social support scale were significantly found lower score in DASS (r=-0,592; r=-0,419). Perceived social support score was found lower participants who were diagnosed PTSD compared to the weren't diagnosed with PTSD.