The mediating roles of coping styles and perceived social support between dispositional hope and posttraumatic growth/PTSD relationships among postoperative breast cancer patients: A longitudinal study
Postoperatif meme kanseri hastalarında umut ve travma sonrası gelişme/travma sonrası stres bozukluğu ilişkisi üzerinde başetme stratejileri ve algılanan sosyal desteğin etkisi: Boylamsal çalışma
- Tez No: 300753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM BOZO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırmanın amacı postoperatif meme kanseri hastalarında umut-travma sonrası gelişme/travma sonrası stres bozukluğu ilişkisi üzerinde başetme stratejilerinin mediator rolü ve algılanan sosyal desteğin hem mediator hem moderator rolünü değerlendirmek için üç mediator ve bir moderator modeli test etmektir. Buna bağlı olarak hipotezler; 1) Postoperatif meme kanseri hastaları arasında sorun odaklı başetme stratejisini kullanmanın, umut yönelimi ve travma sonrası gelişme arasındaki ilişki üzerinde mediatör rolü olabilir. 2) Postoperatif meme kanseri hastaları arasında duygu odaklı başetme stratejisini kullanmanın, umut yönelimi ve travma sonrası stres bozukluğu arasındaki ilişki üzerinde mediatör rolü olabilir. 3) Postoperatif meme kanseri hastaları arasında algılanan sosyal desteğin, umut eğilimi ve travma sonrası gelişme arasındaki ilişkide mediatör rolü olabilir. 4) Postoperatif meme kanseri hastaları arasında algılanan sosyal desteğin, umut eğilimi ve travma sonrası gelişme arasındaki ilişkide moderator rolü olabilir. Çalışmada halen kemoterapi ya da radyoterapi alan 73 postoperatif meme kanseri hastası kadın yer aldı. Farklı şehirlerden gelen katılımcılar, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gördü. Ölçekler katılımcılara sözel olarak uygulandı. Araştırmanın sonucuna göre sorun odaklı başetme stratejisi umut eğilimi ve travma sonrası gelişme ve alt ölçekleri arasındaki ilişkiyi mediate etmememiştir. Benzer bir şekilde, umut yönelimi ve travma sonrası stres bozukluğu ve alt ölçekleri arasındaki ilişkiyi duygu odaklı başetme stratejisi mediate etmemiştir. Ayrıca, algılanan sosyal destek ve kaynakları, umut eğilimi ve travma sonrası gelişme ve alt ölçekleri arasındaki ilişkiyi mediate etmemiştir. Ancak, algılanan sosyal destek ve arkadaştan algılanan sosyal destek umut eğilimi ve travma sonrası gelişme arasındaki ilişkiyi moderate etmiştir. Çalışmanın sonuçları, sınırlılıkları, klinik anlamdaki uygulamaları ve gelecek çalışmalar için öneriler literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to test three mediation and a moderation models in order to investigate the mediating role of coping styles and both mediating and moderating roles of perceived social support between dispositional hope-posttraumatic growth/PTSD relationships among postoperative breast cancer patients. Accordingly, it was hypothesized that 1) Problem-focused coping styles (PFC) would mediate the relationship between dispositional hope and posttraumatic growth among postoperative breast cancer patients. 2) Emotion-focused coping style (EFC) would mediate the relationship between dispositional hope and posttraumatic stress disorder among postoperative breast cancer patients. 3) Perceived social support would mediate the relationship between dispositional hope and posttraumatic growth among postoperative breast cancer patients. 4) Perceived social support would moderate the relationship between dispositional hope and posttraumatic growth among postoperative breast cancer patients. The study was conducted with 73 postoperative breast cancer women (mean age = 44.44, SD = 7.43) who were undergoing postoperative chemotherapy and radiotherapy. Participants were from different cities but receiving treatment from Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Education and Research Hospital. Measurements were applied orally to participants. According to results of the study, PFC did not mediate the relationship between dispositional hope and PTG and its subscales. Similarly, the relationship between dispositional hope and PTSD and its subscales was not mediated by EFC. Beside, perceived social support and its sources did not mediate the relationship between dispositional hope and PTG and its subscales. However, perceived social support and perceived social support from friend moderated the relationship between dispositional hope and PTG. Results, limitations, clinical implications of the study and directions for future studies were discussed in the light of the literature.