Yıllara sari inşaat ve onarım işlerinin vergilendirilmesi ve muhasebe uygulamaları
Taxation and accounting practices of the year to contagious construction and repair works
- Tez No: 425061
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Muhasebe Sistemi Genel Tebliğinde dönemsellik ilkesi,“İşletmenin sürekliliği kavramı uyarınca sınırsız kabul edilen ömrünün, belli dönemlere bölünmesi ve her dönemin faaliyet sonuçlarının diğer dönemlerden bağımsız olarak saptanmasıdır. Gelir ve giderlerin tahakkuk esasına göre muhasebeleştirilmesi; hasılat, gelir ve karların aynı döneme ait maliyet gider ve zararlarla karşılaştırılması ....”şeklinde tanımlanmıştır. Ayrıca, gerek Türk Ticaret Kanununda gerekse de Vergi Usul Kanununda dönemsellik kavramına paralel olarak düzenlemeler yapılmış ve işletmelerin belli dönemler için değerlendirilmeleri zorunluluğu getirilmiştir. VUK' nun 174'üncü maddesinde yasal defterlerin hesap dönemi itibarıyla tutulacağı ve hesap dönemlerinin normalde takvim yılı olacağı, ancak 12' şer aylık özel hesap dönemlerinin de tayin edilebileceği belirtilmiştir. Bunlara paralel olarak, Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 6. maddesinde kazancın hesap dönemleri itibarıyla tespit olunacağı aynı şekilde Gelir Vergisi Kanunu'nun 1. maddesinde de gerçek kişilerin bir takvim yılı içerisinde elde ettikleri kazanç ve iratların gelir vergisinin konusunu oluşturacağı belirtilmiştir. Kural hesap dönemi olmakla birlikte, GVK' nın 42, 43, ve 44. maddelerinde düzenlenen ticari kazanç niteliği bulunan yıllara sari inşaat taahhüt ve onarım işlerinde yıllık hesap döneminden, dolayısıyla dönemsellik ilkesinden sapma olmuştur. Bu nedenle Gelir Vergisi Kanunu'nun 42, 43 ve 44'üncü maddelerinde düzenlenen ve Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 6. maddesi uyarınca, kurumlar vergisi mükelleflerine de uygulanan özel bir vergileme rejimi öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Accounting to System in General Communique matching principle is defined as“of life adopted in accordance with the concept of unlimited business continuity, to determine the division of certain periods and results of operations of each period independently of the other period. The recognition of income and expenses on an accrual basis; revenues, cost of revenues and expenses compared with the same period of the profit and loss....”Moreover, the Turkish Commercial Code as well as the Tax Procedural Law in parallel to the concept of periodicity and has made arrangements to be considered a necessity for a certain period of operation. TPL's 174th item in the accounting period of the statutory books will be kept as would normally be the calendar year and the fiscal year, but the 12 'are as evil can be defined in a special account of the monthly period. In parallel, the Corporate Tax Law that would constitute the subject of the same way as the Income Tax Law Article 1 of the profits earned in a calendar year of real persons and annuity income tax will be determined as earnings periods in Article 6. Although the rules of the accounting period, Income Tax Law's 42, 43, and Article 44 of the commercial nature of the present year earnings on uncompleted construction contracts and repair work arranged in annual period and is therefore the deviation from the matching principle. Therefore the Income Tax Act 42, in accordance with Article 6 of the Law on Corporate Income Tax and regulated in Article 43 and 44th, the corporation a special taxation regime also applies to taxpayers is provided.