Vergi güvenlik müessesi olarak 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nda örtülü sermaye
Concealed capital in corporate tax law no: 5520 as a tax guarantee system
  1. Tez No: 425063
  2. Yazar: DENİZ COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Daha önce 5422 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nda yer almış olan örtülü sermaye müessesesi, 21.06.2006 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ve 01.01.2006 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 12 nci maddesinde örtülü sermaye hükümleri, genel kabul görmüş vergilendirme ilkeleri, uluslararası gelişmeler ve objektif kriterler dikkate alınarak yeniden düzenlenmiştir. Buna göre, örtülü sermaye uygulamasında borç/öz sermaye oranı, ortakla ilişkili kişi ve öz sermaye tanımlarına açıklık getirilerek objektif kıstaslar konulmuş, örtülü sermaye kapsamına girmeyecek borçlanmalar belirtilmiş ve örtülü sermaye uygulamasında düzeltme işlemlerine ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir. Bu çalışmada Türk Vergi Sisteminde vergi güvenlik müesseseleri arasında önemli bir yeri olan örtülü sermaye müessesesini yürürlükteki 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu çerçevesinde çeşitli yönleri ile ele alarak, uygulamaya ilişkin örneklerle birlikte incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of Concealed Capital which was formerly regulated in Corporate Tax Law No:5422 has been rearranged by taking the articles of Concealed Capital, genel accepted tax rules, international improvements and objective criteria into consideration in Corporate Tax Law No:5520 that was published on 21.06.2006 dated Official Journal and entered into force on 01.01.2006. Thanks to this new regulation, objective criteria has been established by clarifying the ratio of debt/equity capital, the terms of equity capital and person related with shareholder, also the types of borrowing which can not be classifed in the concept of Concealed Capital has been specified. Moreover, the prosedures and principles of the adjusting events at Concealed Capital implementation has been determined. In this thesis, it is aimed to evaluate the subject of Concealed Capital which takes an important place among the tax guarentee programs in Turkish Tax System and to make case study analyse in implementation by examining in Corporate Tax Law No:5520 from various aspects.