Bir vergi güvenlik müessesesi olarak kontrol edilen yabancı kurum (CFC) müessesesi ve Türkiye uygulamasının dünya uygulamaları ışığında değerlendirilmesi
Controlled foreign corporation(CFC) regulation as an anti-tax evasion mechanism and its evaluation of Turkey in the light of foreign experiences
- Tez No: 277250
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de 2006 yılında uygulamaya giren kontrol edilen yabancı kurum müessesesinin etkinliği, ilgili mevzuat hükümleri ve yurtdışı uygulamalar esas alınarak incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde, kontrol edilen yabancı kurum kavramının vergi sistemlerinde uygulanma gerekçesi, tanımı, unsurları, ortak özellikleri, diğer ülke vergi mevzuatlarında ne şekilde düzenlenmiş olduğu, AB mevzuatıyla uyumu, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları ile ilişkisi ve vergisel bilgilerin değişimi ile kontrol edilen yabancı kurum müessesesinin bağlantısı konuları ele alınmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde Türkiye'de kontrol edilen yabancı kurum kavramına ilişkin mevzuat hükümleri, bu müessesenin 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'ndaki transfer fiyatlandırması, örtülü sermaye, yurtdışı vergilerin mahsubu, vergi cennetlerine yapılan ödemelerden tevkifatlar gibi diğer müesseselerle olan bağlantısı ve uygulamasında karşılaşılan veya karşılaşılabilmesi olası sorunlar ortaya konmaya çalışılmıştır.Çalışmanın son bölümünde, ilk iki bölümde ortaya konunan bilgiler ışığında, Türk vergi hukukunda yeni bir müessese olan kontrol edilen yabancı kurum müessesesinin bugüne değin ne derecede etkinlikte uygulandığı tartışılmış ve uygulamasında karşılaşılan veya karşılabilecek sorunlarına ilişkin uygulama etkinliğini arttırıcı yönde çözüm önerileri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we aim to study on the efficiency of controlled foreign corporation regulation at Turkey, which was introduced in 2006, by covering all aspects of the issue by refering the other country experiences of the same mechanism and covering all the relevant legal arrangements.In the first chapter of the paper, we discuss the rationale for setting up the controlled foreign mechanism, the description, the elements and the common features of this regulation. We also take into account the other country experiences of the same regulation, the compatibility of this regulation with Acquis Communitaire, the relation of the mechanism with double taxation treaties.In the second chapter, we desire to cover the relevant legal arrangements in Turkish tax law as regards to controlled foreign corporations, the relation of this mechanism with other tax issues such as transfer pricing, thin capitalization, withholding from all payments to tax haven countries and the foreign tax credit. We also struggle to display the problems encountered up to now and the potential problems which we would expect to encounter as regards to this mechanism.In the last chapter, we note the efficiency performance of the controlled foreign corporation mechanism in the light of 5 years experience and introduce our solutions to resolve the the problems encountered up to now and the potential problems which we would expect to encounter.