Evli çiftlerin kişilik özelliklerinin evlilik doyumu ile ilişkisinin incelenmesi
The investigation of the relationship between the personality traits of married couples and their marriage satisfaction
- Tez No: 425065
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma evli çiftlerin kişilik özelliklerinin evlilik doyumu ile ilişkisinin incelenmesi amaçlamaktadır. Çalışmaya İstanbul ili Göztepe ilçesinde yaşayan 25 y - 60 y arasındaki 50 evli çift katılmıştır. Araştırma, Goldberg (1990) tarafından kişilik özelliklerini ölçmek amacıyla geliştirilen, Türkiye ayağı kapsamında güvenilirliliği ve geçerliliği Sümer ve Sümer tarafından yapılan Beş Faktör Kişilik Ölçeği (BFKÖ), Tezer tarafından 1996 geliştirilen ve geçerlik, güvenirlik çalışmaları yapılan Evlilik Yaşam Ölçeği (EYÖ) kullanılmıştır. Çalışmadaki bulgular SPSS programı kullanılarak elde edilmiştir. Sorumluluk ve deneyime açıklık puanı yüksek olan erkeklerin evlilik doyumu puanları daha yüksek, nörotizm puanları düşük olan erkeklerin ise evlilik doyumu puanları daha yüksek bulunmuştur. Dışadönüklük puanı yüksek olan kadınların evlilik doyum puanları daha yüksektir. Eşlerarası sorumluluk puanları arasındaki fark ile eşlerin evlilik yaşam ölçekleri puan toplamları arasında negatif yönde orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Uyumluluk puanı yüksek olan erkeklerin eşlerinin evlilik puanları daha yüksek iken nörotizm puanları yüksek olan erkeklerin eşlerinin evlilik doyum puanları daha düşük bulunmuştur. Uyumluluk ve sorumluluk kişilik özelliğine sahip olan kadınların eşlerinin evlilik doyum puanları daha yüksek bulunmuştur. Çalışmanın sonuçları, sınırlılıkları ve gelecek araştırmalar için öneriler literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between personality traits of married couples and their marriage satisfaction. The participants included in this research consist of 50 married couple who live in Göztepe in İstanbul and whose ages were between 25 and 60. In the research, Five Factor Personality Inventory (FFPI) that was developed by Goldberg (1990) that investigates personality traits and was standardized into Turkish by Sümer & Sümer, and Marriage Life Scale (MLS) that was developed and standardized by Tezer (1996) were used. The analyses were done in SPSS. The men, whose responsibility and openness to experience scores are high, get higher scores in marriage satisfaction, also. In addition, men with lower scores in neurotism, get higher scores in marriage satisfaction. Women, who get higher scores in extraversion, get higher scores in marriage satisfaction, also. There is a statistically meaningful medium-level negative relationship between peer to peer responsibility scores' difference and sum of marriage life scale scores of couples. The men who get higher scores in compatibility are married with the women who get higher scores in marriage satisfaction. In contrast, the men who get higher scores in neurotism are married with the women who get lower scores in marriage satisfaction. The women who have compatibility and responsibility personality traits are married with the men who get higher scores in marriage satisfaction. The results, limitations and suggestions to further studies were discussed in accordance with the literature.