Transfer fiyatlandırmasında ilişkili kişi
Transfer pricing in the associated people
  1. Tez No: 425066
  2. Yazar: TÜLİN ÖZEL GÜLBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Küreselleşme süreci ile birlikte ortaya çıkan ve üretim süreçlerini farklı ülkelerde oluşturan çokuluslu şirketlerin karlarını artırma çabaları transfer fiyatlandırmasının öneminin daha da artmasına neden olmuştur. Transfer fiyatlaması dünyada olduğu kadar Türkiye'de önemi artan vergisel konulardan birini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, 5520 sayılı yeni Kurumlar Vergisi Kanunu'nun Türk Vergi sistemine getirmiş olduğu en önemli yeniliklerden birisi olan“transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımında ilişkili kişi”kavramı ve bu kavramın uygulamasında yaşanan sorunlar incelenmiştir. Bu kapsamda, transfer fiyatlandırması alanında başta OECD olmak üzere, ABD, Avrupa Birliği ve bazı gelişmiş ülkelerin yapmış oldukları çalışmalar incelenmiştir. 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu ile getirilen yeni düzenleme sayesinde, Türk vergi mevzuatının uluslararası mevzuata yakınlaştırıldığı ancak transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımında ilişkili kişi kavramının çok geniş kapsamlı tanımlandığı, bu tanımlamanın da belirsizliklere neden olduğu görülmüştür. Sonuç itibariyle, yapılan bu değişikliğin ilişkili kişi kavramının kapsamını çok genişlettiği ancak çalışmada ileri sürülen öneriler dikkate alındığında, uygulamada yaşanan sorunların birçoğunun yapılacak yasal ve idari düzenlemeler ile çözüme kavuşturulabileceği anlaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Multinational companies that constitute their products in different countries emerge as a result of globalization. Then, their effort to increase their capital is caused to higher importance of transfer pricing. Transfer pricing is on of the important tax-related issue in Turkey as well as the World. In this work, the concept about related person who is related to distribution of concealed income via transfer pricing and problems of this concept application are examined that one of the important improvement on Turkish Taxation is brought by 5520 numbered new Institutions Tax Law. In this scope, the work is done by some developed countries, especially USA, European Union, and OECD countries are studied. Under favor of the new regulations of 5520 numbered new Institutions Tax Law, we say that Turkish tax regulation is almost equal to international regulation but definition of the related person who is related to distribution of concealed income via transfer pricing is left in very broad scope and this definition is caused some uncertainties. In conclusion, this regulation change is broadening scope of related person concept but when recommendations are considered in this work, making juridical and administrative arrangements could solve most of the problems on applications.