Türk tahvil piyasasında gösterge faizin ekonometrik bir analizi
An econometric analysis of benchmark interest rate in Turkish bond market
- Tez No: 425073
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bir ekonomide piyasa faizinin oluşumuna etki eden nedenlerin bilinmesi ve analizi, o ekonomideki politika yapıcıların ve yatırımcıların doğru kararlar almasında yardımcı olacaktır. Türk tahvil piyasasında gösterge faiz niteliğinde olan iki yıllık devlet iç borçlanma senetlerinin fiyatı üzerinde etki eden etkenleri daha iyi anlayabilmek amacıyla, 2009:6 – 2015:3 dönemini kapsayan aylık verilerle ekonometrik bir model oluşturulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde faiz üzerine etki etmesi muhtemel olan piyasa değişkenleri tanıtılmış olup (Amerikan on yıllık tahvil faizi, CDS, enflasyon, T.C.M.B ortalama fonlama faizi), ikinci bölümde ise bu değişkenler kullanılarak, bağımlı değişken olan tahvil faizinin üzerinde olan etkilerini ölçmek amacıyla, bir model oluşturulmuştur. Modelin istatistiki değerlendirilmesi yapılıp, sayısal ve biçimsel sonuçlara dayanarak güven aralıkları tespit edilmiştir. Ayrıca istatistiksel güven testleri ve yöntemleri hakkında gerekli açıklamalar verilmiştir. Son bölümde ise, modelin verdiği sonuçlara göre bağımsız değişkenlerin faiz üzerindeki etkileri incelenmiş, Türk ekonomisinin mevcut durumu ve dinamikleri üzerinde kısaca durulmuştur. Bu bilgilere istinaden yatırımcı ve politika yapıcılara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It helps to take correct decisions for policy makers and investors, analyzing and knowing the reasons which affect on market interest rate. An econometric model is formed with monthly datas of 2009:6 – 2015:3 period better to understand the factors which affect on price of two years Turkish bonds known as benchmark interest. In first chapter, market variables(US Ten years bond, CDS, Inflation, Central Bank average funding interest) are shown which probably affect on market interest and in second chapter, a model is formed to measure effects on market interest which was selected as dependent variable by using these variables. The statistical judgement of model is made and confidence intervals are determined according to numerical and figural results. Besides, enough explanations are given about statistical confidence tests and methods. At last chapter, the effects of independent variables on interest are examined according to results of model, actual situation of Turkish economy and it's dynamics are mentioned briefly. Some suggestions are recommended to investors and policy makers according to these informations.