Time-varying yield curve dynamics and interactions for Turkish sovereign bonds
Türk devlet tahvillerinin zamanla değişen getiri eğrisi dinamikleri ve etkileşimleri
- Tez No: 699054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK CEVAT KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Devlet tahvili getirileri, yatırımcıların diğer faiz oranları için gösterge olarak kullandığı ve ekonominin gelecekteki durumuna ilişkin çıkarımlarda bulunduğu temel göstergelerden biridir. Tahvil getirileri ve vadeler arasındaki ilişkinin ilk dönemlerdeki yorumu, uzun vadeli faiz oranlarının olası bir sabit likidite tercihi primi dışında gelecekte beklenen kısa vadeli faiz oranlarını yansıttığını öne süren beklentiler hipotezine dayanmıştır. Bununla birlikte, araştırmacılar, uzun vadeli tahvillerin kısa vadeli tahvillerin üstüne sağladığı getirilerin, yatırımcıların üstlendikleri faiz oranı riskinin telafisi olarak bir prim talep ettiğini gösteren, zamanla değişen tahmin edilebilir bir bileşeni içerdiğini belgelemişlerdir. Bu alanda süregelen araştırmalar vade priminin zaman içinde değişimini anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, Türk devlet tahvillerinin getirilerindeki vade primini belirleyen faktörleri tespit ederek konuya katkı sağlamaktadır. Tezin ilk bölümünde, doğrudan tahvil piyasasındaki kotasyonlardan sürekli getiri tahminleri üretmek için Nelson Siegel sınıfı bir model kullanılmıştır. İkinci bölümde ise elde edilen getiri eğrileri, gözlemlenen getirileri riskten bağımsız bir bileşene ve vade primine ayıran üç faktörlü bir ACM modeli oluşturmak için girdi olarak kullanılmıştır. Regresyon analizleri, piyasa riskini, likidite riskini, kredi riskini ve yatırımcı duyarlılığını temsil eden faktörlerin bir kombinasyonunun vade primlerindeki değişimin çoğunu açıklayabildiğini göstermektedir. Kredi riski ölçütlerinin vade primlerini açıklama gücünün vadeler ile birlikte arttığı fakat likidite, piyasa oynaklığı ve yatırımcı duyarlılığı ölçütlerinin açıklama gücünün ise azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sovereign bond yields are one of the fundamental indicators that investors use as benchmark for other interest rates and draw inferences regarding future situation of the economy. Early interpretation of the relationship between term to maturity and bond yields depended on the expectations hypothesis which proposes that long-term interest rates reflect expected future short-term interest rates except a possible constant liquidity preference premium. However, researchers documented that holding returns on investing long-term bonds over short-term bonds have a time-varying forecastable component suggesting that investors demand a premium as compensation for interest rate risk they bear. A growing body of research aims to understand time-variation in term premium. This study contributes to the topic by identifying determinants of term premium in Turkish treasury yields. First part of the thesis employs a Nelson Siegel class model to generate continuous yield estimates directly from the quotes in bond market. In the second part, the resulting yield curves are used as input to construct a three-factor ACM model which decomposes observed yields into risk-neutral and term premium components. Regression analyses suggest that a combination of measures representing market risk, liquidity risk, credit risk, and behavioral factors can explain the majority of the variation in term premia. Explanation power of the credit risk measure is found to increase while those of liquidity, volatility, and behavioral factors diminish with the maturity horizon.