Pricing inflation indexed bonds and embedded deflation floor options: An analysis on Turkish bond market
Enflasyona endeksli tahvillerin ve gömülü deflasyon koruma opsiyonlarının fiyatlanması: Türk tahvil piyasası üzerine analiz
- Tez No: 648899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DEVİN SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Matematik, Finance, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sabit getirili menkul kıymetler, yatırımcılara düzenli nakit akımı sağlayan finansal sözleşmelerdir. Bu kıymetlerin sağladığı nakit akımları enflasyon riskine maruzdur. Enflasyonist ortamda, sağlanan nakit akımlarının satın alma gücü borç veren açısından azalmaktadır. Enflasyona endeksli tahviller yatırımcıları bu riskten korumak ve reel getiri sağlamak üzere ihraç edilmektedir. Enflasyona endeksli devlet tahvilleri ilk olarak İngiltere tarafından 1981 yılında ihraç edilmiştir. Daha sonra, ABD, Kanada, Fransa, Almanya gibi gelişmiş ülkelerin yanı sıra Türkiye, Brezilya, Meksika gibi gelişmekte olan ülkeler de bu tahvillere yoğun ilgi göstermiştir. Tahvillerin anapara ve kupon demeleri referans fiyat endeksindeki değişime bağlıdır. Enflasyona endeksli tahviller deflasyona karşı herhangi bir koruma sağlamayan, yapılandırılmamış, şekilde ihraç edilebilir. Diğer yandan deflasyonist ekonomik ortamda nakit akımının nominal değerinin altına düşmesini engellemek amacıyla deflasyon koruma (satım) opsiyonu gömülü şekilde de ihraç edilebilir. Deflasyon koruması ABD tarafından ihraç edilen tahvillerde olduğu şekilde yalnızca anaparayı kapsayabileceği gibi Türkiye'de Hazine tarafından ihraç edilen tahvillerde olduğu şekilde hem anapara hem de kupon ödemesini kapsayabilmektedir. Bu çalışma, tahvilleri yapılandırmamış ve opsiyon bileşenlerine ayırarak Türk tahvil piyasasında deflasyon koruma primini hesaplamaktadır. İlk olarak, HJM çerçevesinde Jarrow-Yildirim modeli gözden geçirilmekte ve analitik formüller türetilmetedir. Daha sonra, tahvil piyasası verileri kullanılarak parametre tahmini gerçekleştirilmekte ve deflasyon koruma opsiyonu fiyatlanmaktadır. Son olarak, deflasyon priminin tarihse seyri incelenmekte ve enflasyon beklentileri ile olan ilişkisi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Fixed income securities are financial contracts that provide a stream of cash flows to the investors. Such cash flows are exposed to inflation risk. From the perspective of the lender, the purchasing power of provided cash flows might be subject to erosion in inflationary pressures. Inflation indexed bonds issued in a way that to hedge this risk and provide real return to the bond holder. UK issued first inflation indexed bonds as sovereign in 1981. Then, developed countries such as US, Canada, France, Germany, and emerging market countries such as Turkey, Brazil, Mexico had high interest in issuing these bonds. The principal and coupon payments of these bonds are linked to the changes in the reference price index. Inflation indexed bonds might be issued as plain, which excludes any protection against deflation. On the other hand, bonds might be issued with deflation protection (put) option embedded since bond cash flows will be less than the nominal value in a deflationary economic environment. Deflation protection might cover only principal value as in TIPS issued by US or both principal and coupon payments as inflation indexed bonds issued by Turkish Treasury. This thesis aims to price deflation protection option premium in Turkish bond market by decomposing bond structure into plain and option components. First, we review the Jarrow-Yildirim model under the HJM framework and the analytical formulas for derivative prices available in that model. Then, we use historical bond market data to estimate model parameters and the price of the embedded deflation protection option. Finally, we examine historical course of this premium for bonds with different characteristics and inflation expectations.