Anadolu uygarlıklarından Friglerin bezeme repertuarının güncel yorumu ve serigrafi tekniğine uygulanması
The current i̇nterpretati̇on of the Phrygi̇ans and the ornament repertoi̇re of the si̇lkscreen pri̇nt techni̇que
- Tez No: 425101
- Danışmanlar: PROF. GÖREN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
'Anadolu uygarlıklarından Frigler'in bezeme repertuarının güncel yorumu ve serigrafi tekniğine uygulanması' konulu bu çalışmada Frig Uygarlığının tarihi, coğrafyası, dili, dini ve sanatı ele alınmıştır. Bu bilgilerden yola çıkılarak Frig dönemine ait bezemeler taranmış ve genel bir değerlendirme yapılmıştır. Frig Devleti'nin tarihsel süreci ve coğrafyası, sanatı ve kültürel yapısı genel bir çerçevede anlatılmıştır. Frigler'in arkeolojik buluntuları incelenerek kullanılan bezeme repertuarı bilgisayarda vektörel tabanlı programla serigrafi baskı tekniğine uygun bir hale getirilmiştir. Frig bezemelerinde kullanılan simgeler ve sembollerin anlamları hakkında araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada; Frig uygarlığına ait eserleri, kompozisyon ve motif özelliklerini inceleyerek, motif ve kompozisyonlarından esinlenerek, günümüz bakış açısıyla öznel bir bağlamda ele alınmış ve yorumlanmıştır. Frig kültürünün özgün tasarımlarla hediyelik eşya ve tekstil alanında faaliyet gösteren araştırmacılara örnek teşkil edeceği ve katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Ayrıca araştırmada serigrafi baskı tekniği hakkında temel bilgilere yer verilmiş, söz konusu motif tasarımlarından bir tanesi dak keten üzerine 4 kişilik mutfak kullanımına yönelik koleksiyon üretiminde kullanılmıştır. Ayrıca bu serigrafi baskı tekniği uygulama aşamaları ayrıntılı olarak analiz edilerek, fotoğraflarla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, 'the current interpretation of the Phrygians and the ornament repertoire of the silk print technique' and the implementation of this study on of the Phrygian civilization in history, geography, language, religion and art have been addressed. Using this information, a general review of the decorations dating back to the Phrygian period has been conducted. The historical events of the Phrygian Kingdom and it's geographic features, as well as it's cultural structures have been mentioned in a general context. The Phrygian ornament repertoire was processed in vector-based softwares preparing them for silkscreen printing. Many studies have been done about Phrygian decorative symbols and signs. In this research, Phrygian artworks, compositions and motive features have been studied and these compositions and motives have been interpreted in a contemporary aproach and evaluated. The Phrygian culture is thought to be of help for the textile industry as well as souvenir production. Additionally, the methods of silk-screen printing have been mentioned and one of those has been analysed on linen to be applied in a four-people kitchen. Also these stages have been analysied in every detail and offered with photos.