Fagot entonasyonunu pesleştiren aparat için yeni bir öneri
A suggestion for the apparatus that lower the pitch
- Tez No: 425102
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tahta nefesli enstrümanlar ailesinin en pes sese sahip enstrümanı olan fagot, temel anlamda gövde, es borusu ve kamış olmak üzere birbirinden farklı malezemeden üretilmiş üç bölümden oluşmaktadır. Fagotta es borusu kamışta olduğu gibi, kullanılan malzemeye ve üretim kalitesine göre enstrümanın entonasyonunu olumlu ya da olumsuz yönde etkileyen bir parçadır. Hem tiz hem pes sesleri çok iyi çıkartan bir es borusu nadiren bulunduğundan dolayı fagot sanatçıları, icra ettikleri eserin niteliğine göre birbirinden farklı ebatlarda en az üç farklı es borusu kullanmaktadır. Sıfır numaralı es borusu en kısasıdır; bu nedenle entonasyonun tiz çıkmasını sağlamaktadır. Numaralar arttıkça es borusunun uzunluğu artmakta ve bu, sesin daha pes çıkmasını sağlamaktadır. En sık kullanılan es borularından ilki genellikle iki numaralı es borusudur. İki numaralı es borusunun pesleri iyi olmakla birlikte tiz ses perdelerinde çok olumlu sonuçlar vermemekte; konçertolar, sonatlar ve solo eserlerde tercih edilmektedir. En sık kullanılan ikinci es borusu ise sıfır numaradır. Sıfır numaralı es borusu tiz seslerin yoğun olarak kullanıldığı eserlerde ve 20. yy.'dan itibaren bestelenen çağdaş yapıtlarda daha çok tercih edilmektedir. Fagotta kullanılan üçüncü es borusu üç numaralı borudur. Bu boru genellikle oda müziğinde ve orkestra eserlerinde kullanılmaktadır. Her es borusu, ses tınısı, karakteristik özellik, entonasyon, renk, ton ve en önemlisi üfleme rahatlığı açısından farklıdır. Bu durum, eserlerin yorumlanmasında bir sorun teşkil etmektedir; çünkü tek bir eserde fagot icracıları her üç es borusunu da kullanmak durumunda kalabilmektedir. Tez çalışmasının konusu olan“Es borusunu pesleştiren aparatlar”ın, bir, iki ve üç numara olmak üzere üç farklı uzunlukta olması ve çelik, pirinç veya gümüş madenlerinin birinden üretilmesi düşünülmüştür. Bir numaralı aparat en kısa, iki numaralı aparat orta uzunlukta ve üç numaralı aparat en uzun aparat olarak üretilmiştir. Fagot entonasyonunu pesleştiren aparatın, icra edilen eserde sadece bir tane sıfır numaralı es borusu kullanılarak icra esnasındaki entonasyon sorununu ortadan kaldırması planlanmıştır. Söz konusu aparat, üç tane es borusunu bir es borusunda topladığı için icracıların performanslarının artmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
From the family of woodwind instruments comes the bassoon which has the highest low pitch, in addition to a main body, a bocal and reed made from different materials and separated with three sections. As with the bocal and reeds, the materials and quality of production can affect the tone of the instrument in a positive or negative manner. According to the piece, bassoonist can use different sizes as a good bocal that can produce high as well as low pitch, is rarely found. The zero bocal is the shortest thus producing high pitched intonations. As the number of the bocal increase, the pitch lowers. The bocal most used, in is the number two bocal since it has the most satisfactory high and low pitch. So it is preferably used when solo pieces, sonats and concertos are played. The next most often used is the zero bocal, it is preferred for use in modern contemporary work and compositions written since the 20th century. The number three bocal used by the bassoon is mostly used for orchestra and chamber music.as each bocal has its own unique pitch, character, intonation and the most importantly is easy and comfortable to use. So therefore in order to make a satisfactory interpretation of any composition, bassoonists need to use three bocals in one piece. The joints that lower the pitch are thought one, two and three bocals, have three different length and are made from different elements; steel, brass or silver. It's planned that the shortest joint is the number one and so number three is the longest. The zero bocal is the apparatus that controls the intonation and can correct according to the piece. So as fore mentioned, this bocal can be added to all three bocals to create a satisfactory performance.