Genç Kalemler dergisinin incelenmesi
  1. Tez No: 42517
  2. Yazar: MUSTAFA YEŞİLDAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP DUYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
332 ÖZET“Genç Kalemler Dergisi'nin İncelemesi”adlı tez; önsöz, Giriş, II.Meşrutiyet'te Basınımızın Genel Durumu, Genç Kalemler Mecmuası, Genç Kalemler Mecmuasındaki Tenkid Yazılan (Metin), Genç Kalemler Mecmuası 'ndaki Tenkid Yazılarının Muhtavası, Şönuç, Bibliyografya, Bazı İsim ve Kavramlarla İlgili Kısa Açıklamalar ve Sözlük Bölümlerinden oluşmaktadır: önsözde, bu konunun niçin seçildiği ve hazırlarken hangi yolların takip edildiği belirtilmiştir. Giriş bölümünde, Genç Kalemler hakkında geniş bilgi veren çeşitli kaynaklar üzerinde durulmuştur. II.Meşrutiyet'te Basınımızın Genel Durumu bölümünde o dönem gazete ve dergileri kısaca tanıtılmıştır. Genç Kalemler Mecmuası bölümünde Genç Kalemler hakkında geniş ve ayrıntılı bilgi verilmiştir. Genç Kalemler Mecmuası'ndaki Tenkid Yazıları bölümünde dergiden seçilen tenkid yazılarının günümüz alfabesiyle metni verilmiştir. Genç Kalemler Mecmuasındaki Tenkid Yazılarının Muhtevası bölümünde yukarıda verilen metinlerin Teorik Tenkid Yazıları, Pratik Tenkid Yazılan, Dilin Sadeleşmesiyle ilgi Yazılar ve Yabancı Edebiyatlarla İlgili Yazılar şeklinde tasnif edilerek incelenmesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde baştan sona yapılanlar ve inceleme kısmının özeti olarak verilmiştir. Bibliyografya bölümünde kullandığımız tenkid yazılarının Üste halinde künyelerini kronolojik, yazar ve makale adına göre sıraladık. Daha sonra metin kısımlarında geçen bazı isim ve kavramlarla ilgili kısa açıklamalar ve Sözlük bulunmaktadır. ' Hazırladığımız tezin tamamı 333+ IV + VIII sahifeden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
.333 m. SUMMARY The thesis named the investigation of Genç Kalemler consiots of preface, the general situation of our press in the second monarchy, the critical articles at the magazine of Genç Kalemler, the content of the critical articles at the magazine of Genç Kalemler, Conclusion, Bibliography, short explanations related with some nouns and consepts and of the sections of dictionary. At the preface, why this subje was chosen and which ways were followed while it was prepared were told. At the section of the general situation of our press in the second monarchy, the newspapers and magazines of that term were told. At the section of Genç. Kalemler Magazine, broad and detailed information aboııt Genç Kalemler was given. At the section of critical articles at the magazine of Genç Kalemler, the text of the critical articles chosen from the magazine was given in alphabet of our time. At the section of the content of the critical articles at the magazine of Genç Kalemler, the orical critical writings of the article given above, were inspected by being classified in the way of practical critical writings, writings related with becoming simple of language and writings related to foreing literatures. At the section of conclusion, the summary of the studies from the beginning to the end and of the research part were given. At. the section of Bibliography, Informative lists of the critical articles were listed in an order öf chronological name of writer and article. Later, short explanations related with some names and concept taking part in the parts of the article and vocabulary take part in. All of thesis consists of 333 + IV + VIII paper. "'^'^C--' Üt,''.f'-i.î^: ' ^.Sr-^^pi*^^aolıa