Ortaokul 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde İlkçağ Tarihi konularından Hititler konusunun öğretilmesinde Hitit masallarının kullanılmasının öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi
The evaluation of students' opinions about the usage of Hittite tales in teaching the subject of Hittites which is a subject of Ancient History in 6th grade Social Studies course
  1. Tez No: 425173
  2. Yazar: DİLEK ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR KARAUĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı Ortaokul 6. Sınıf Sosyal Bilgiler dersi İlkçağ tarihi konularından Hititler konusunun öğretilmesinde Hitit Masallarının öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesidir.Araştırmada 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Konya ili Bozkır ilçesi Kildere Ortaokulu ve Armutlu Ayşe-Veli Demiröz Ortaokulu 6. sınıfta okuyan 17 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. 6. sınıf öğrencilerinin görüşlerini almak için öncelikle araştırmacı tarafından geliştirilen Hitit masalı (Appu ve İki Oğlu) anlatılmış daha sonra, yine araştırmacı tarafından geliştirilen açık uçlu sorulardan oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Bu anket formu öğrencilere uygulanmış ve öğrenci görüşleri değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda Hititler konusunun bir Hitit masalı ile anlatılması öğrencilerin hoşuna gitmiş ve öğrenciler masalı çok beğenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the evaluation of students' opinions about the usage of Hittite Tales in teaching the subject of Hittites which is a subject of Ancient History. The study was carried out during 2014-2015 Educational Year, at the Konya Bozkır Armutlu Ayşe Veli Demiröz Secondary School and Konya Bozkır Kildere Secondary School on the 6th grade with 17 students. In this research, qualitative research method was used. To take the opinions of 6th grade students; firstly Hittite Tale ( Appu and His Two Sons ) which was improved by the investigator, was told to the students and then the questionnaire which was prepared by the investigator and consisting of open-ended questions was used. This questionnaire was carried out to the students and students' opinions were evaluated.At the end of the research, findings showed that students enjoyed that the subject of Hittite was told by a Hittite Tale and students liked Hittite Tale.