4-5 yaş arası okul öncesi çocukların sosyal-duygusal uyumu ile anne-babaların çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişki (Kars ili örneği)
4-5 years old and investigation of preschool children's social-emotional effects of the adoption of the attitude of parents raising (Kars example)
  1. Tez No: 425178
  2. Yazar: NESRİN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışma, 2014–2015 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde Kars İl merkezinde bulunan 5 resmi anaokulu ile 3 resmi ilkokulun anasınıflarında eğitim gören 4-5 yaş aralığındaki 287 öğrencinin ebeveynleri ve okul öncesi öğretmenleri ile yürütülmüştür. Çocukların sosyal ve duygusal uyumuna ilişkin veriler“Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği -PARI '', ”anne-baba tutumlarına ilişkin veriler, Marmara Sosyal Duygusal Uyum Ölçeği-MASDU', kişisel bilgiler ise,“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde ise, varyans analizi, t-testi, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır.Araştırmada Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği'nde çocukların cinsiyetine göre aşırı koruyuculuk boyutunda kız çocuğuna sahip anne-babaların erkek çocuğuna sahip anne-babalara nazaran aşırı korumacı tutuma sahip olduğu ; demokratik tutum ve eşitlik tanıma boyutu ve ev kadınlığı rolünü reddetme boyutunda çocukların cinsiyetine göre anlamlı bir farklılığa ulaşılmadığı, aile içi geçimsizlik ve çatışma boyutunda ise, çocukların cinsiyetine göre anlamlı farklılığa ulaşılmıştır. Anne-babaların gelir düzeyi arttıkça; aşırı koruyuculuk ,ev kadınlığı rolünü reddetme, aile içi geçimsizlik ve çatışma ile baskı ve disiplin puanlarının azaldığı, demokratik tutum ve eşitlik tanıma boyutunda ise puanların arttığı tespit edilmiştir. Marmara Sosyal-Duygusal Uyum Ölçeği toplam puanları ile Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği toplam puanları arasında Ev Kadınlığı Rolünü Reddetme alt testi ile pozitif yönde düşük düzeyde bir ilişki olduğu; Aile İçi Geçimsizlik ve Çatışma, Aşırı Koruyuculuk, Demokratiklik ve Eşitlik Tanıma ve Baskı -Disiplin alt testleri ile istatiksel açıdan bir ilişki olmadığı yönünde sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was implemented with the parents and preschool teachers of 287 pupils of the 4-5 years age group, who attended 5 public kindergartens and the kindergartens of 3 public ground schools in the centrum of Kars within the 2014-2015 School Years. The“Family Life and Child-rearing Attitude Scale – PARI”, the“Marmara Socioemotional Adaptation Scale – MASDU”, and the“Personal Information Form”were used to collect the data on socioemotional adaptation of children, parenteral attitudes and personal information respectively. However, the variance analysis, t-test, correlation and regression analyses were used for the data analysis. The Family Life and Child-rearing Attitude Scale revealed that the parents of female children had a more excessive protective attitude towards the female children compared to the male ones, while there was no significant difference by the gender of children in terms of the democratic attitude and recognition of equity, and refusal of the role of housewife, and a significant difference was found as of the gender of children in respect of the interfamily discordance and conflicts. It was determined that the points scored for excessive protectionism, refusal of housewife role, interfamily discordance and conflict, influence and discipline reduced, contrary to the increase in points for the democratic attitude and recognition of equity. It was understood that the total score points for Marmara Socioemotional Adaptation Scale and those for the Family Life and Child-rearing Attitude Scale had an insignificant positive relation with the sub-test on Refusal of Housewife Role, while there was no statistical correlation with the sub-tests on Democracy and Equity Recognition and Influence-Discipline