Kars ve çevresi manastırları: Bagnayr, Hripsine, Horomos, Khtzkonk ve Kız Kalesi Manastırları
Monasteries in Kars and its Neighbourhood: Bagnayr, Hripsine, Horomos, Khtzkonk and Kız Kalesi Monastery
- Tez No: 425177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kars ve Çevresi Manastırları: Bagnayr, Hripsine, Horomos, Khtzkonk ve Kız Kalesi Manastırları“ isimli tezin konusu Ermenilerin Hristiyanlığa geçiş sürecini ve bu bölgede kurdukların önemli manastırların tarihine değinmektedir. Bunun yanında kısmende olsa mimari özelliklerine de yer verilmiştir. Bu dönem hakkında ki bilgiler genellikle Fransız kütüphanelerinde elde edilen kitapların çevirisi ile yapılmıştır. Ayrıca Ermeni Kilisesi tarihiyle ilgili bölümde özellikle ”Başpiskopos Mağakya Ormanyan'ın On İki Yıllık Patrikliğinin Anı Kitabı" incelenmiş ve ondan büyük ölçüde yararlanılmıştır. Çalışmada yer alan Manastırlarda Horomos Manastırı hariç, diğer manastırlar hakkında çalışma yoktur. Bu sebeptendir ki manastırlar hakkındaki bilgiler genelde duvar yazıtları ve mimari yapıları hakkındadır. Zaten mevcut çalışmalarda Ermeni tarihçiler tarafından olduğu için genelde taraflı ve Türkleri yıkımla suçlayan çalışmalardır. Anahtar Kelimeler : Kars, Anı, Koşavenk, Horomos, Hripsime, Dini Mimari
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis titled as“Monasteries in Kars and Its Neighbourhood: Bagnayr, Hripsine, Horomos, Khtzkonk and Kız Kalesi Monastery”mentions about the process of Armenians' transition to Christianity and the history of important monasteries that they founded in this area. Moreover, the architectural peculiarities of the monasteries were partially dealt with, too. The information about this period has been generally obtained with the translations of the books from French libraries. Besides, the book of“the twelve years patriarch memoirs of Archbishop Magakya Ormanyan”was analysed in the chapter referring to history of Armenian Church. There is no study about the monasteries, which were dealt with in the study, apart from Horomos monastery. For this reason, the information about the monasteries are generally relating to graffities and architectural structures. Finally, since all the studies have been done by Armenian historians, they are mostly partial and they accuse the Turkish people with ravage. Abstract : Kars, Anı, Ghoshavank, Horomos, Hripsimian Virgins, Religious Architecture.