Kars Selim'de tarihi ve arkeolojik araştırmalar
Historical and archaeologyical research in Kars-Akyaka
- Tez No: 425180
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Selim İlçesi Tarihi ve Arkeolojik Araştırmalar isimli yüksek lisans çalışması 2014 ve 2015 yıllarında Danışmanım Yrd.Doç.Dr. Akın Bingöl başkanlığında yapılan Kars-Iğdır İl ve İlçeleri Yüzey Araştırmalar kapsamında güncellenen ve yeni ulaşılan bilgiler kapsamında hazırlanmıştır. Bu bilgiler ışığında Selim İlçesi'nin Kars ve büyük ölçekte Doğu Anadolu Bölgesi ile ayırım ve ortak özellik noktasında konumu değerlendirilmiştir. Çalışmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre, bir geçiş güzergâhında bulunan ilçenin, bugünkü konumundan ziyade Eski Çağ'da daha önemli bir yere sahip olduğu kanaatine varılmıştır. Bölgede Orta ve Son Tunç Çağı'nda belirgin olan Kurgan Kültürü'nün izleri de görülmektedir. Selim, yakın komşusu olan Sarıkamış ile birlikte özellikle Orta Demir Çağı'nda (Urartu Krallığı) Diauehi Krallığı'na yapılacak olan seferler sırasında bir geçiş güzergâhında olmasından dolayı ayrıca önem kazanmıştır. Kars Ovası içinde yer alan Selim bölgesinin düz arazi yapısı burada tarım merkezli bir ekonomi modelinin gelişmesini ve hemen hemen tarihin her döneminde iskâna sahne olmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Post Graduate Thesis is named Selim Town History and Archeological Researches has been prepared through new and updated informations about KARS-IGDIR State and Towns Surface Explorations whih has been done at the helm my consultan Assistant Professor Dr. Akın BİNGÖL. Selim town of Kars has been evaluated in consideration of this informations about distinctions and common speciality Kars and large scaled Eastern Anatolia Region. To the degree acquired informations following the researches, the town is based on passing route, it has more important place in Ancient Age excess the place has today.Also Culture of Kurgan's Marks has been seen in the area which has been significant in Middle and the End of Bronze Age. Selim and Sarıkamış,which placed near Selim, are important especialy in Middle Iron Age, because of it has been passing route during the campaignes to be held through Diauehi Kingdom (Urartu Kingdom). Selim Town's plane land structure, whis has been placed in Kars lowland, has been provided economic model,which has improved focus on farming and almost in every period of history witness to settling.