Modern İpek Yolu Projesi'nin dünya ve Türkiye ekonomisi açısından önemi
The importance of the Modern Silk Road Project from the point of view of the world and the Turkish economy
- Tez No: 969133
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHABETTİN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Uluslararası Ticaret, Ekonomi, Transportation, International Trade, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
İpek Yolu, isminden de anlaşılacağı üzere bu yol üzerinde taşınan pek çok mal arasında içlerindeki en değerli ürün ipek olduğundan bu yola İpek Yolu ismi verilmiştir. Çin Modern İpek Yolu Projesi'ni jeoekonomisinin ve jeopolitiğinin bir ihtiyacı olarak oluşturulmuştur. Tarihi İpek Yolu'nun yenilenmiş versiyonu olarak oluşturulan bu devasa proje; Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarını birbirine bağlayan kara, deniz ve demiryolları vasıtasıyla çok yönlü bir ağ ile kesintisiz bir taşımacılığı gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Modern İpek Yolu Projesi temelde iki projenin birleşiminden oluşmaktadır. Bu projeler ; kara ve demiryollarını oluşturan İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve deniz yollarından oluşan proje ise; 21. Yy. Deniz İpek Yolu'dur. Çin projeyi hayata geçirebilmek için birçok ülkede devasa projelere yatırım yapmak zorunda kalmaktadır. Projelere finansman desteği sağlayabilmek için Asya Altyapı Yatırım Bankası, İpek Yolu Fonu ve Yeni Kalkınma Bankası kurumları oluşturulmuş ve bu kuruluşların toplam sermayesi yaklaşık 240 milyar dolardır. Modern İpek Yolu Projesi dünya ekonomisi için oldukça önemli olan bu proje yaklaşık 150 ülkenin katılım sağladığı ve 5 milyar insanı etkileyebilecek olan projenin toplam maliyetinin 4 ila 8 trilyon doları bulacağı tahmin edilmektedir. Ayrıca proje dünya ticaretinde öyle etkili bir konuma sahiptir ki küresel ticaretteki GSYH'nın yaklaşık %40'ını şekillendirmektedir. Türkiye bulunduğu coğrafi konumu sabebiyle projenin tam orta noktasında yer almaktadır. Öyleki projede Orta Koridor'da yer alırken Asya-Avrupa arasında köprü oldu. Proje kapsamında Türkiye'de gerçekleştirilen ve yapımı devam eden birçok büyük proje vardır. Tamamlanan önemli projeler, Bakü-Tiflis-Kars Hızlı Tren (BTK), Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Havaalanı'dır. Bunlar proje kapsamındaki ulaşımı gerçekleştirmede kilit noktayı oluşturmaktadır. Yapımı devam eden projelerden en önemlisi Edirne-Kars Hızlı Tren Hattı'dır. Bu hattın tamamlanmasıyla BTK Hızlı Tren hattına bağlanarak Çin'den yola çıkan yük trenini tek bir hat üzerinden Avrupa'ya ulaştıracaktır. Modern İpek Yolu Projesi'nin Türkiye'ye etkisi SWOT Analiz yöntemi kullanılarak detaylı şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As the name suggests, the Silk Road derives its title from silk, the most valuable commodity historically transported along this route. China initiated the Modern Silk Road Project as a strategic response to its geoeconomic and geopolitical needs. Designed as a revitalized version of the ancient Silk Road, this ambitious project aims to enable uninterrupted transportation between Asia, Europe, and Africa through an extensive multimodal network of land, sea, and railway corridors. At its core, the Modern Silk Road Project comprises two main components: the Silk Road Economic Belt, encompassing land and rail routes, and the 21st Century Maritime Silk Road, which includes sea lanes. To operationalize the project, China has invested in massive infrastructure initiatives across numerous countries. In order to finance these ventures, institutions such as the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB), the Silk Road Fund, and the New Development Bank were established, with their combined capital estimated at approximately $240 billion. The project is considered highly significant for the global economy, with nearly 150 participating countries and an expected impact on around 5 billion people. Its projected cost ranges between $4 to $8 trillion, and it already influences an estimated 40% of global GDP through trade flows. Due to its geostrategic location, Turkey lies at the heart of the project, acting as a pivotal bridge between Asia and Europe via the Middle Corridor. Several key infrastructure projects have been completed or are underway in Turkey as part of this initiative. Among the completed projects are the Baku-Tbilisi-Kars (BTK) high-speed railway, Marmaray tunnel, Yavuz Sultan Selim Bridge, and Istanbul Airport—all of which are critical to enhancing transportation within the corridor. One of the most important ongoing investments is the Edirne–Kars High-Speed Railway Line. Once completed, it will link directly to the BTK line, allowing freight trains from China to reach Europe along a single continuous route. The impact of the Modern Silk Road Project on Turkey has been examined in detail using the SWOT Analysis method.