Türkiye'nin bölgesel enerji politikaları ve enerji geçiş hatlarının Türkiye üzerine etkileri
Turkey's regional energy policies and the effects of energy transition lines on Turkey
- Tez No: 292878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
18. yüzyılda ortaya çıkan Sanayi Devrimi ile birlikte, enerji kaynaklarına olan talep ve enerjinin önemi artmıştır. Ülkelerin gelişimi ve kalkınması için, sanayi sektöründe hammaddeden sonra en önemli girdi enerjidir. Dünya genelinde enerji kaynakları dengeli bir dağılım göstermemektedir. Fosil enerji kaynaklarının yüzde yetmişlik kısmı Orta Doğu bölgesinde toplanmıştır. Sanayi alanında yaşanan gelişmeler, bireylerin artan enerji kullanımları, sınırlı miktarda olan fosil kaynakların azalmasına neden olmuştur. Fosil kaynakların rezerv miktarlarının sınırlı olmasından dolayı, günümüzde yenilenebilir enerji kaynakları kullanımını ve bu kaynakların verimliliğini arttırılmasının önemine değinilmektedir. Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, enerji alanında dışa bağımlı bir durumdadırlar. Fakat ithal enerjiye bağımlı olan Türkiye, jeopolitik konumu itibariyle enerji geçiş hatları için büyük önem arz ettiği için bu durumdan büyük avantaj sağlamaktadır. Aynı zamanda Türkiye, AB'nin ihtiyacı olan enerjinin transferi esnasında, enerji arz güvenliğini sağlayabilir niteliktedir. Gerek Türkiye gerekse AB ülkeleri, enerji bağımlılıklarını azaltmak, gelecekte yaşanması muhtemel enerji açığını daha az zararla atlatabilmek için yenilenebilir enerji kaynaklarının altını çizmektedirler. Türkiye'nin enerji politikalarını AB'ye uyumlu hale getirerek, yenilenebilir enerji kaynaklarının etkinliğinin ve verimliğinin arttırılması amaçlanmaktadır. Çalışmada; enerji geçiş hatlarının Türkiye ekonomisi üzerine etkileri ve AB enerji politikaları ile Türkiye enerji politikalarının uyumu incelenmekte olup, enerji alanında dışa bağımlılık oranlarının azaltılabilmesi için öneriler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Together with the rise of Industrial Revolution in 1980, the importance of energy and demand for energy resources have increased. For the development and improvement of countries, the most crucial input after the raw material is the energy. Energy resources do not show a balanced distribution around the world in general. 70% of the fossil energy resources are gathered around Middle East region. Progress in the industrial area, increased energy use of the individuals caused a decline in the limited source of fossil. Due to the fossil resources? limited reserve amounts, recently the use of renewable energy sources and the importance of enhancement of these sources are under discussion. Turkey and European Union member countries are dependent on foreign countries. On the other hand energy dependent Turkey takes a big deal of advantage because of her geopolitically important situation on the transition ways. In the meantime, Turkey has the quality of providing energy supply safety during the transfer of energy EU needs. Both Turkey and EU countries underline the renewable energy sources in order to reduce the energy dependence and overcome the possible energy deficit in the future with the least loss. By adapting Turkey?s energy policies to EU, it is aimed to increase the efficiency and productivity of renewable energy resources. In the study; the effects of energy transition lines? on Turkey?s economy and compatibility of Turkey?s and EU?s energy policies are researched and the suggestions for diminishing the foreign dependence rates are emphasized.