AB'nin bölgesel politikaları bağlamında 22 fasıl ve Türkiye uygulamaları
22 chapters in the context of eu regional policies and Turkey's practices
- Tez No: 488796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHA MUSAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Tez, genel olarak Avrupa Birliği'nin bütünleşmesinde önemli yeri olan bölgesel eşitsizlikleri gidermek üzere gerçekleştirdiği politikalar için bir araç olarak kullandığı bölgesel politikaların incelenmesini amaçlamaktadır. AB bütünleşme sürecinin temel ilkesi olan“koşulluluk”ilkesi bağlamında aday devletlerin yerine getirmeleri gereken yükümlülükleri bulunmaktadır. Yürütülen müzakere sürecinde uyumla ilgili düzenlemeler 35 fasıl temelinde gerçekleşmektedir. Bölgesel politikalar başlıklı 22. fasıl 2013 yılında açılmıştır. Genel olarak bölgesel farklılıkların ortadan kaldırılması amacıyla müzakere edilmeye başlanmıştır. Çalışmada AB ve Türkiye'nin bölgesel politikalar konusundaki hedeflerinin ve geliştirdikleri politikalarının ne doğrultuda paralellik gösterdiği üzerinde durulmaktadır. Avrupa Birliği Bölgesel Politikası'nı gerçekleştirirken hem Birliğe üye ülkelere hem de aday ülkelere çeşitli fon mekanizmaları ile mali destek sağlamaktadır. Avrupa Birliği'nin sağladığı fonların yararlanıcılarından olan Türkiye'nin bu süreç içerisinde nasıl yer aldığı ve bunun için hangi politika alanlarını belirlediği çalışmada yer bulmaktadır. Bu doğrultuda geliştirilen politikalar ve sonuçları çalışmada analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the regional policies that are used as an instrument for the policies aiming to eliminate regional inequalities that are important to the overall integration of the European Union. In this context it would be analysed the concequences of this process as result of the opening of the chapter named“Chapter 22”in 2013 which is one of the negotiation chapters that candidate countries should complete during the accession process. This policy area gained an importance in Turkey. This is the basis for examining the policies, policies and outcomes developed to address regional disparities. The focus of the resource is to harmonize the objectives of the EU and Turkey with regional policies and policies developed in parallel with each other. When implementing the European Union Regional Policy, the Member States of the Union and the candidate countries provide financial support through various funding mechanisms.It is examined how Turkey, the beneficiaries of the funds provided by the European Union, participates in this process and determines policy areas for it. The policies and outcomes developed in this direction form the basis of the research.