Avrupa Birliği'nin 'bölgesel kalkınma politikaları' (Bölge kalkınma ajansları uygulaması ve Türkiye)
'Regional development policies' of European Union (The application of local development agencies and Turkey
  1. Tez No: 449769
  2. Yazar: FERDA KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KARAKILÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
1980'lerden sonra kamu yönetimi anlayışında ve uygulama alanında önemli değişimler yaşanmaktadır. Kamu yönetimindeki bu değişimleri tetikleyen nedenlerin başında ?küreselleşme? politikaları ve ?neoliberal uygulamalar'' gelmektedir. Bu çerçevede küreselleşme politikaları ve neoliberal uygulamalar dikkat çekmiş, ?kalkınma? ve ?bölgesel kalkınma? gibi kavramlar ön plana çıkmış; kalkınma kuram ve uygulamaları önemli çalışma alanlarına dönüşmüştür.Rekabet, girişimcilik, yenilik ve bilginin ülkelerin uluslar arası arenada konumunu belirlediği günümüz dünyasında yeni kalkınma politikaları ve bu politikaların temelini teşkil edecek yeni bölgesel kalkınma teorileri oluşturma çabaları artmıştır. Bu kapsamda yeni bölgesel kalkınma teorilerinin genel çerçevede tanımlanması yeni bölgecilik paradigmasıyla olmaktadır.Yeni bölgecilik, bölgesel dengesizlikleri gidermede başarısız olan tavandan tabana, emredici ve devlet güdümlü politikaya tepki olarak gelişmiştir. Yani kalkınmada merkeziyetçi yapı yerine halktan başlayan, halkın kalkınmada söz sahibi olduğu piyasa aktörleri ve sivil toplum örgütlerinin karşılıklı etkileşim içinde olduğu yönetişim anlayışı benimsenmiştir. Bu çerçevede 1990 sonrası dönemde kalkınmaya ulusal pencereden bakan ve bir bölgenin kalkınmasının sorumluluğunu üstlenen merkezi devletin yerini, yönetişim anlayışı çerçevesinde yerel ve bölgesel otoritelerin, özel sektörün ve sivil toplum kuruluşlarının (STK) katılımıyla oluşan bölge kalkınma ajansları (BKA) almaya başlamıştır. Tüm dünyada yaşanan bu değişim sürecine bağlı olarak bölgesel kalkınma politikaları tekrar en önemli çalışma sahalarından biri olmuştur.Avrupa Birliği'nin bölgesel kalkınma politikası 1957 Roma Antlaşması'ndan itibaren oluşmaya başlamış, özellikle 1987 Tek Avrupa Senedi ile daha etkili hâle gelmiştir. AB'nin bölgesel kalkınma politikası, Birliğin ekonomik ve sosyal alanda uyumlu bir biçimde gelişme ve bütünleşmesini sağlamak, bölgelerarası gelir dağılımı farklılıklarından doğan istihdam ve gelişme sorunlarıyla mücadele etmek amacıyla oluşturulmuştur. Bu doğrultuda AB çeşitli dönemlerde farklı bölgesel politika uygulamalarına gitmiş ve değişik fonlarla bu politikaları finanse etmiştir. Ayrıca bölgesel sorunları bertaraf etmek amacıyla AB ülkeleri 1950'lerden itibaren BKA'ları kurmaya başlamıştır.Türkiye'de Kalkınma Ajansı kavramına yönelik ilk çalışmalar 1990'lı yıllarda başlamıştır. Bu sürecin Türkiye'de başlatılmasındaki amaç, yurtiçinde beklenen yerelliklerin kendi içsel kalkınma dinamiklerinin yanı sıra Avrupa Birliği'ne katılım sürecini hızlandırmaktır. Türkiye'de Kalkınma Ajansları'nın kurulmasında diğer önemli sebepten biri de Avrupa Birliği'ne üyelik sürecidir. Birlik, küreselleşme ve yapısal uyum politikaları ile ilgili araç ve değişimler çerçevesinde, üye olacak ve aday olacak ülkelerde bölgesel planlamanın yeni bir anlayışla ele alınarak Bölge Kalkınma Ajansları'nın kurulmasını istemiştir. Bu çerçevede Türkiye, Kalkınma Ajansları'nı ciddi anlamda ilk kez aday üyeliğinin tescil edildiği 1999 Helsinki Zirvesi sonrasında ele almıştır. Bu doğrultuda öncelikle Topluluk kurallarına uygun olarak kısa vadede istatistiksel bölge olarak bilinen NUTS sistemi 22 Eylül 2002 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile kabul edilmiştir. Daha sonra Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında Kanun gündeme gelmiş ve Kanun 25 Ocak 2006 tarihinde kabul edilerek, 08 Şubat 2006 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.AB ve Türkiye'deki bölge kalkınma ajansları karşılaştırmalı olarak incelendiği zaman bunlar arasında önemli farklılıklar olduğu görülmektedir. Bu farklılıklar BKA'ların kuruluş yılları, sayısı, yasal statüsü, amaçları ve faaliyetleri, personel yapıları ve finans kaynaklarıyla ilgilidir.
Özet (Çeviri)
In the world, after 1980s, there have been important changes both in the understanding of public administration or in its application. The main cause of these changes in public administariton is related with the domination of `globalization? and `neoliberal policies? in the world. In this context, calls attention to practices of globalization and neoliberal policies, the concept of development with globalization has come into prominence and the theory of development and its applications have become one of the most important studying area.In our today?s world in which competitiveness, entrepreneurship, innovation and knowledge determine the location of the countries in the international arena, the efforts for creating new development policies and new regional development theories which form the basis of these policies have increased. In this context that a new general framework of regional development theory is defined is the paradigm of the new regionalism.The new regionalism has developed in as a reaction to regional imbalances which have failed to resolve a top-down, prescriptive, and government-driven policy. That is to say, instead of building a centralized development, the management understanding which starts from the public and in which market actors who have a voice in development of the public and civil society organizations are in mutual interaction is adopted. In this context, in the period after 1990 instead of the central government which has a national outlook to development and has the responsibility of developing a region, in the framework of management understanding, regional development agencies (RDA) which consist of non-governmental organisations (NGO), private sectors and local and regional authorities started to take place. Depending on the change process all in the world, regional development policies, again, has been one of the most important fields of studies.The European Union?s regional development policy has begun to emerge from the Treaty of Rome in 1957, especially it has become more effective, with the 1987 Single European Act. The regional development policy of EU has been created to deal with employment and development problems which arose from the interregional differences in income distribution and to provide Union?s economic and social development and integration. Accordingly, EU, in different periods, had different regional policy implementations and financed these policies with different funds. In addition, to eliminate regional problems, the EU countries have started to establish the regional development agencies (RDA) since 1950s.The first studies about the concept of Development Agency in Turkey started in the 1990s. The purpose of starting this process in Turkey is to accelerate the process of joining to the European Union with expected localities inside the country as well as the development of their internal Dynamics. One other important reason of the establishment of Development Agencies in Turkey is the process of EU membership. The Union within the framework of the vehicle and the changes related to globalization and structural adjustment policies demanded the establishment of Development Agencies in the countries that will be members or are canditates by taking regional planning with a new approach. In this context, Turkey was considered after the Helsinki Summit of 1999, where the candidate's membership of Development Agencies were seriously registered for the first time. Accordingly, as the first thing, in accordance with Community rules, NUTS system which is known as short-term statistical region has been adopted by the Council of Ministers dated September 22, 2002. Later in the year, the establishment of Development Agencies, their Coordination and Duties have come into question and the Law was accepted on January 25, 2006, entered into force after publication in the Official Gazette on February 8, 2006.When regional development agencies in the EU and Turkey are examined comparatively shows that there are remarkable differences between them. These differences are the establishment years of RDAs, its number, legal status, objectives and activities, personnel structure, source of finance.