Terörle mücadele faaliyetleri üzerine bir inceleme (Japonya, İngiltere ve İspanya örneği)
An investigation on combating with terrorism-examples of (Japan, England and Spain)
  1. Tez No: 425229
  2. Yazar: SELÇUK GÜRÇAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, günümüzde neredeyse tüm dünyayı tehdit eden terör, terörizm ve terör örgütleri, terörle mücadele eden Japonya, İngiltere ve İspanya örnekleri üzerinden incelenmiştir. Çalışmanın hazırlanması da literatür taraması temel araştırma tekniği olarak benimsenmiş, bu amaçla; ilk bölümde terörün tarihçesi ve ortak bir tanım konusunda üzerinde anlaşma sağlanamayan terör ve terörizm hakkında genel bilgiler verilmeye çalışılmış, en sonra olarakta terör unsurları anlatılmıştır. İkinci bölümde, Japonya'dan Japon Kızıl Ordusu ve Aum Shinrikyo, İngiltere'den IRA ve İspanya'dan ETA terör örgütlerinin genel yapısı ve faaliyetlerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise; Japonya'nın Japon Kızıl Ordusu ve Aum Shinrikyo, İngiltere'nin IRA ve İspanya'nın ETA terör örgütlerine karşı vermiş olduğu mücadele yer verilmiştir. Çalışma sonucunda; incelemeye alınan terör örgütlerine karşı incelenen devletlerin vermiş olduğu mücadelenin ilk süreçte nasıl değerlendirildiği ve buna göre nasıl faaliyetler yapıldığı, ilerleyen süreçlerde ne gibi değişimlere gidilerek faaliyetlerin yanlış ve doğru yanları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, terror and terrorism, which threatens almost the entire world, has been investigated in the light of the struggles of Japan, England, and Spain with terror and terrorism. Literature review has been the main strategy of this research. In order to accomplish this, first; the history of terrorism has been identified, second; an overview has been provided on terror and terrorism, that does not have a commonly accepted definition, and finally, elements of terror and terrorism were covered. In second chapter, the organizational structures and activities of Japanese Red Army and Aum Shinrikyo, IRA from England, and ETA from Spain were investigated. In third chapter, the battle these countries performed against Japanese Red Army, IRA, and ETA were included. Finally, how Japan, England, and Spain evaluated their battle against Japanese Red Army, IRA, and ETA in the early phases of their fight and how they shifted their directions depending on their right and wrong strategies in combating terrorism were investigated.