Finansal marka değerinin firma değeri üzerindeki etkisi: Global işletmeler üzerine ampirik bir uygulama
Effect of brand value on firm value: An ampirical practice on global businesses
  1. Tez No: 425231
  2. Yazar: NAZLI AKŞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF VOLKAN TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Maddi olmayan varlıklar içinde yer alan marka kavramı firmaların büyümesinde etkin bir rol oynadığı gibi firma değerinin de bir parçası olarak görülmesinden dolayı son yıllarda oldukça önemli hale gelmiştir. Teknolojide yaşanan ilerlemeler, iletişimin yaygınlaşması, bilginin hızla yayılması mal ve hizmetler arasındaki farklılıkları en aza indirgemiştir. Rekabetin yoğunlaşması ve farklılıkların azalmasıyla birlikte marka kavramı işletmelerin en etkin güçleri olmaya başlamıştır. Bir firma için marka ve marka değeri yaratmak uzun vadeli ve yüksek getirileri olan stratejik yatırımlardan biri konumundadır. Markanın hisse senedi fiyatları ve firma değeri üzerindeki etkisi çoğu zaman göz ardı edilmesine karşın, marka için yapılan harcamaların işletme satışlarını, finansal marka değerini ve hisse senedi fiyatlarını artırdığı kabul edilmelidir. Bu çalışmada global markalara sahip olan ve farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmaların finansal marka değerlerinin piyasa değerleri üzerindeki etkisini test etmek amaçlanmıştır. Interbrand tarafından her yıl ilan edilen“En İyi 100 Global Marka”listesinde 2001-2012 yılları arasında aralıksız olarak yer alan ve eksiksiz verilerine ulaşılabilen farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalar çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışmada kullanılan veriler Interbrand ile Datastream' den elde edilmiş ve verilerin analizi için Panel Regresyon Yönteminden yararlanılmıştır. Kurulan sekiz farklı regresyon modeli sonuçlarında, firmaların finansal marka değerinin hisse senetleri fiyatları üzerinde pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte finansal marka değerinin bir yıllık gecikmeli etkisinin de hisse senetleri üzerinde pozitif yönlü bir etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Brand concept, which is listed among intangible assets, has become quite important in the recent years since it plays an effective role in the body of firms and it is also considered as a part of firm value. Improvements that are made in technology, increasing rate of communication and rapid distribution of information minimized the differences between goods and services. As a result of the increase in competition and decrease in differences, brand concept has begun to be the most effective strength of businesses. From the perspective of a firm, creation of brand and brand value is a strategic investment that may bring high amount of income in long term. Although the effect that a brand makes on share prices and firm value is usually avoided, it must be considered that the expenses that are incurred for a brand increase sales of the business, brand value and share prices. In this study, we aim to study the effect that the brand values of the firms, which own global brands and which operate in different sectors, makes on market values. Firms, which operate in different factors, which are included repeatedly, between 2001 and 2012, to the“Top 100 Global Brands”list announced by Interbrand every year, and whose data may be obtained completely, constitute the sample of the study. Data that are used in the study are obtained from Interbrand and Datastream, and Panel Regression Method is used to analyse data. From the results of eight different regression models, we observed that the brand value of firms makes a positive and statistically significant effect on share prices. Furthermore, it is also determined that one year lagged impact of brand value makes a positive effect on shares.