Türk vergi yargısında istinaf
Appeal in Turkish tax law
- Tez No: 425247
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yüksek lisans tezi niteliğindeki bu bilimsel çalışmada, 2014 yılında idari/vergi yargı(sın)da kanunen düzenlenmiş bulunan istinaf müessesesi konu alınmıştır. İstinafın amacı, ilk derece/vergi mahkemelerince verilen nihai hükümlerin maddi ve hukuki mesele yönünden incelenerek hataların giderilmesini sağlamak, bu itibarla yargılama hukukunu geliştirmektir. Gelişmiş hemen her ülkenin yargı sisteminde bulunan istinaf kanun yolu ilk derece/vergi mahkemeleri ile Danıştay arasında yer almaktadır. Bu kapsamda 1982 sonrası idari/vergi yargı(sın)da yaşanan sorunlar tespit edilmiş ve bir çözüm yolu olarak getirilen istinaf kanun yolu, doktrindeki görüşler ve mukayeseli hukuk özellikle Fransız Hukuku çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışmada kaynak taraması metodu kullanılmış ve ilgili mevzuattan yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda hem üç dereceli daha adil bir yargılama açısından hem de içtihat birliğinin sağlanması ve mahkemelerin iş yükünün azaltılması noktasında istinaf kanun yolunun gerekli olduğu kanısına varılmıştır. Ancak istinaf sisteminden beklenen faydanın sağlanması adına yargı öncesi ve yargı aşamalarında düzenlenmesi gereken bir takım hususlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this scientific Master of Science study, the institution of appeal topic, regulated in 2014 administrative/tax law, is subjected. The aim of appeal is re-examination of the decisions which are final decisions rendered by first instance/tax courts on legal and factual basis due to correct mistakes, in this respect to develop the administrative jurisdiction Almost every developed country judiciary system includes appellation procedure and it exists between court of first instances/tax and Danıştay. Within this scope, the problems exist in after administrative/tax law are identified and to a solution, appellate law, is evaluated by using the opinions and comparative law, especially French law. Literature review method is used and related legislation is benefited. As a result of the study, it is concluded that appeal law is necessary due to both in terms of three-tier fairer trial and ensuring the unity of jurisprudence and to reduce the workload of the court of appeal. However, in order to ensure the expected benefits a number of issues to be held in pre-trial and appellate judicial level are identified.