İhracat-büyüme ilişkisi: Yapısal kırılmalı bir analiz
Relationship of export-growth: An analysis with structural breaks
  1. Tez No: 425263
  2. Yazar: NUR HEPKARŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET GÖÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İhracatın ülke ekonomisinde yurt içi mal üretimini arttırarak yerli firmaların gelişmesine, yeni istihdam alanlarının oluşmasına, ölçek ekonomisi ve dışsallıklardan faydalanmaya imkân sağlayarak, işgücü ve zamanın etkin kullanımına neden olacağı, ülkede verimliliği arttıracağı ve böylece ekonomik büyüme üzerinde olumlu etki yapacağı kabul edilmektedir. Bu çalışmada; Türkiye?de ihracatın ekonomik büyüme üzerindeki etkileri 1989:Q1-2013:Q1 dönemi için Toda-Yamamoto nedensellik analizi ve çoklu yapısal kırılmalı eşbütünleşme yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan ampirik analizler sonucunda; ihracattaki %10?luk artışın milli geliri %2.7, sabit sermaye yatırımlarındaki %10?luk artışın milli geliri %1.4, işgücündeki %10?luk artışın milli geliri %2.9 ve dünya milli gelirindeki %10?luk artışın milli geliri %0.6 oranında arttırdığı, reel döviz kurundaki artışın milli gelir üzerindeki etkisinin ise oldukça küçük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The country's economy by increasing domestic production of export goods to the development of growth companies in the country, the creation of new employment opportunities, scale economy and as a result benefit from externalities caused by the effective use of labor and time, increase efficiency, so that the country will make a positive impact on economic growth are considered. In this study; the effects of exports on economic growth in Turkey were analyzed for 1989:Q1-2013:Q1 period?s data via the Toda-Yamamoto causality and cointegration with multi structural breaks methods. As a result of the empirical analysis; it was determined that 10% increases in export by 2.7%, 10% increases infixed capital formation by 1.4%, 10% increases in labor by 2.9% and gross domestic product of the world by 0.6% increases the gross domestic product of Turkey, the impact of the increases in the real exchange rate on the gross domestic product is quite small.