Türk dış politikasında rol ve çatışma: AKP dönemi Ortadoğu politikası üzerine bir inceleme
Role and conflict in Turkish foreign policy: An analysis of the Middle East policy under JDP
- Tez No: 425262
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL BOZDAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
2002 yılında iktidara gelen AKP hükümeti, Türk dış politikası için Soğuk Savaş sonrası dönemde yaşanan önemli kırılma noktalarından birini temsil etmektedir. Kuruluşundan itibaren Batı yönelimli bir dış politika izleyen Türkiye, AKP'li karar vericiler tarafından merkez bir konumda görülmeye başlanmıştır. Türk dış politikasında belirgin yansımaları olan bu dönüşümle birlikte Türkiye, özellikle Ortadoğu'da geleneksel tavrından uzaklaşarak daha aktif politikalar izlemiştir. Bu tezde, Türkiye'nin AKP hükümeti döneminde Ortadoğu'da izlediği politikalarda yaşanan dönüşüm inşacı bir yaklaşımla rol teorisi çerçevesinde değerlendirilecektir. Bu amaçla, Türk dış politikasında Ortadoğu'ya yönelik üstlenilen roller ve Türkiye'nin dış politika kimliği arasındaki ilişki incelenecektir. Rollerin kavramsal çerçevesi analiz edildikten sonra Türkiye'nin Ortadoğu'da üstlendiği rolleri nasıl icra ettiği değerlendirilecek ve bu süreçte çatışan unsurlar ortaya çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
Coming to power in 2002, the JDP government represents one of the most significant breaking points for Turkish foreign policy in the post Cold War period. Following a Western oriented foreign policy since its foundation, Turkey started to be viewed at the center position by JDP's decision makers. With this transformation which has distinct repercussions on Turkish foreign policy, Turkey, as getting far from her traditional attitude, has followed more active policies especially in the Middle East. In this thesis, the transformation in Turkey's policies in the Middle East during JDP government is going to be evaluated within the framework of role theory with a constructivist approach. For this, the relationship between the roles undertaken in the Middle East in Turkish foreign policy and Turkey's foreign policy identity is going to be examined. After having analyzed the conceptual framework of the roles, it is going to be observed how Turkey has performed the roles which she has undertaken in the Middle East and going to be revealed the conflicting factors during this process.