Kalite ve indikatör yönetiminde çalışanların bildirim düzeylerinin saptanması ve geliştirilmesi
Determination and development of quality and indicator management employees' declarative levels
  1. Tez No: 425301
  2. Yazar: DERYA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENİYE ÜMİT FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmanın amacı, hemşire ve diğer yardımcı sağlık personellerinin kalite ve indikatör yönetimi bildirim düzeylerini saptamak ve geliştirilmesi için öneriler sunmaktır. Araştırma kapsamında betimsel araştırma yöntemi ve kesitsel araştırma türü kullanılmıştır. Araştırma evrenini, Kartal Koşuyolu Kalp ve Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık çalışanları hemşire ve yardımcı personelleri sınıfından çalışan 190 kişilik çalışan grubu oluşturmaktadır. Örneklem sayısı 163'dır. Araştırmada kalite ve indikatör yönetiminde çalışanların algısal bakış açısını değerlendirme ölçeği ve bildirim düzeyi anketi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre bildirim düzeyine bağlı olan indikatörlerin gerçek oranda bildirilmediği saptanmıştır. Bu anlamda sağlık çalışanların indikatör yönetimi konusunda algısal bakış açılarının yükseltilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır.Sonuç olarak, sağlık hizmeti sunumunun eksikliklerinin tespit edilmesini, kontrol edilmesini, kalite iyileştirme çalışmalarını ve hasta çalışan güvenliğini sağlayan indikatör yönetimi konusu, henüz ülkemizde hedeflendiği noktada değildir. Bu anlamda tüm kurumların büyük önem göstermesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
My research aims to make suggestions to determine and develop declarative levels of nurses and other allied health personnel. Descriptive and cross sectional methods of research are used within the scope of the research. The research is done with 190 people among whom are health care personnel, nurses and allied health personnel at Kartal Koşuyolu Education and Research Hospital. Sample number is 163. Cognitive point of view assessment scale of quality and indicator management employees and declarative level questionnaire are used in the research. The research shows that, indicators adharent to the declarative research aren't declared as they should be. In this sense, it's clear that health care personnel's cognitive points of views about indicator management should be improved. As a consequence, current indicator management subject that supplies determination and control of health care deficiency, quality improvement studies and patient – health care personnel safety is not adequate as it should be. In this sense all institutions should pay a great attention.