Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği (OHSAS 18001 standartları) yönetimi: İnşaat sektöründe bir araştırma
Worker health and safety in Turkey (OHSAS 18001 standards) management: A survey in construction industry
  1. Tez No: 425302
  2. Yazar: MEHMET AKDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEFER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmanın konusu Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği (ohsas 18001 standartları) yönetimidir. Çalışmanın amacı iş sağlığı ve güvenliği kavramsal çerçevesinin açıklanması, iş sağlığı ve güvenliği yönetimi ve iş sağlığı ve güvenliği yönetiminin öneminin vurgulanması, OHSAS 18001 standartlarının amacı, yükümlülükleri ve yararlarının vurgulanmasının yanında Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği yönetiminin inşaat sektöründe incelenmesidir. Çalışma literatür taramasının yanında anket uygulaması ile desteklenmiştir. Çalışan sağlığı ve çalışanın emniyeti personele ilişkin bir olgu olmasına karşın çalışan sağlığı ve çalışanın emniyetine verilen önem, toplumların gelişmişlikleri ile ilgilidir. Endüstrileşmesini tamamlayan, gelişmiş toplumlarda çalışan sağlığı ve çalışanın emniyetine ilişkin sorunlar büyük oranda çözüme kavuşturulmuştur. Araştırmanın en önemli sonuçlarından bir tanesi kurumdaki pozisyon grupları arasında raporlama kültürü ölçek puanı bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmış olması ve farklılığın hangi grup ya da gruplardan kaynaklandığı incelendiğinde,“personel”grubu diğer gruplardan istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılık göstermesidir. Yaş grupları arasında çalışanların katılımı ölçek puanı bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Yaş grupları arasında kadercilik ölçek puanı bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiş olup farklılığın hangi grup yada gruplardan kaynaklandığına bakıldığında sadece“25-29”yaş grubu ile“40+”yaş grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the subject of occupational health and safety in Turkey work (OHSAS 18001 standards) management. The purpose of occupational health and security of the explanation of the conceptual framework, occupational health and safety management and occupational health and emphasizing the importance of safety management, the purpose of the OHSAS 18001 standard, besides the emphasis on the obligations and benefits to examine the construction of occupational health and safety management in Turkey. The study was supported by the next survey of the literature. Employee health and safety of employees despite the importance given to employee health and safety of employees is a case for staff is concerned with the development of society. Industrialized be completed, employee health in developed societies and problems relating to employee safety has been granted a large proportion of the solution. When statistically be significant differences found in terms of reporting culture scores between position groups in one organization of the most important results of the study and differences examined due to which group or groups, the“staff”group is statistically significantly differ from other groups. in terms of the participation of scores of employees no statistically significant difference was observed between age groups. between age groups in terms of fatalism scores are statistically significant differences were observed Considering that due to which group or groups the difference only“25-29”age group“40+”in age group has been shown to be a statistically significant difference.