Dinlerin birey, aile ve toplum barışına katkısı (Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam)
Contributions of religions to the individual, family and social peace (Judaism, Christianity and İslam)
- Tez No: 425337
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Tüm dinler, kendilerini insanlara barış, huzur ve mutluluk vasıtaları olarak takdim etmektedir. Bu manada dinlerin kutsal metinleri yeterli ölçüde referansa sahip görünmektedir. Ancak uygulama safhasına geçildiğinde; insani, toplumsal, ekonomik ve siyasi birçok etkenden dolayı, dinlerin bu barış tavsiye eden öğretileri, şiddete dayanak olacak şekilde de kullanılmaktadır. Tez, giriş ve üç bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmında tezin amacı, önemi, kapsam-sınırlılıkları ve yönteminin yanı sıra, Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam dinleri dışındaki dinlerin barışa katkısı kısaca değerlendirilmektedir. Aynı şekilde barış ve şiddet ile ilgili olduğu düşünülen kavramlar da giriş kısmında ele alınmaktadır. Dinlerin barışa katkıları, bireysel, aile içi ve toplumsal açılardan ele alınmaktadır. Bu manada, her üç dinin nasıl bir inanır kitlesi oluşturmak istediği, tespit edilen alt başlıklar üzerinden ortaya konulmaktadır. Dinlerin aile içi barışa ve huzura yönelik tutumları; evlilik, aile fertlerinin birbirlerine karşı görevleri, boşanma gibi başlıklar üzerinden değerlendirilmiştir. Toplumsal barış açısından ise, dinlerin öteki algısı çerçevesinde farklı dini yorumlara ve diğer dini gruplara karşı tutumları, kutsal kitaplar merkeze alınmak suretiyle açıklanmaktadır. Zikredilen çerçevede, kronolojik öncelikleri dikkate alınarak ilk bölümde Yahudilik, ikinci bölümde Hıristiyanlık, son bölümde ise İslam'ın birey, aile ve toplum barışına katkıları irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
All religions present themselves to the humankind as the means of peace, security and happiness. In this sense, the sacred texts of religions seem to have sufficient references. But, when it comes to practice, due to many human, social, economic and political factors, the teachings of religions which advise peace are also used to be the bases for violence. The thesis consists of an introduction and three chapters. In the introduction, the contributions of other religions, apart from Judaism, Christianity and Islam, to the peace are briefly discussed as well as the aim, importance and scope and method of thesis. Likewise, the terms which are considered to be relevant to the peace and violence are also dealt with in the introduction. Contributions of religions to the peace are dealt with in terms of individual, family and social respects. In this sense, the mass of believers that three religions aim to create are put forth through the subtitles of thesis. Approaches of religions towards family peace are considered through such titles as the marriage, duties of family members to each other and divorce. As for social peace, approaches of religions towards different religious interpretations and religious groups within the frame of religions' perception of other are explained on the basis of holy books. Within the aforesaid framework, by considering their chronological priorities, contributions of Judaism in the first chapter, of Christianity in the second chapter and of Islam in the third chapter to the individual, family and social peace are analyzed respectively.