İdarî yargıda iptal davası sonucu verilen kararların gerekçesi
Justification for annulment actions in administrative justice
- Tez No: 425338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARTUK ARDIÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
İdarî yargıda iptal davaları, hukuka aykırı bir idarî işlemin idarî yargı yerlerince iptal edilmesini sağlayan önemli bir dava türüdür. İptal davaları sonucu verilen kararlar yalnız taraflar arasındaki uyuşmazlığı çözmekle yetinmez, aynı zamanda idareye yön verme görevini de üstlenir. Bu işleviyle iptal davaları hukuk devletinin vazgeçilmez unsuru olma özelliğini gösterirler. İptal davalarının dışa yansıyan yönü, dava sonucu verilen kararların gerekçeleridir. Çalışma ile ulaşılmak istenilen amaç, iptal davası sonucu verilen kararların gerekçesinin idarî yargı denetimi açısından önemini ve işlevini ortaya koymaktır. Ayrıca, mevcut gerekçeleri adil yargılanma hakkının temel ilkeleri çerçevesinde analiz etmek, şekil ve içerik itibariyle olması gereken gerekçeye ilişkin belirlemelerde bulunarak uygulamaya ışık tutmak amaçlanmıştır. Bunun yanında idarî yargıda iptal davası sonucu verilen kararların gerekçelerine ilişkin problemli alanların tespit edilerek teorik düzeyde tartışılması ve bu sorunlara olası çözümler getirilmesi hedeflenmiştir. Yapılan çalışmaların soncunda iptal davası sonucu verilen karar gerekçelerinn bağlayıcı oldugu, kesin kararın tespitinde, idarî işlemlerin denetlenmesinde, yargı kararının uygulanmasında önemli islevleri bulundugu tespit edilmiştir. Bu nedenle idarî yargıcın bu işlevleri dikkate alarak AİHM tarafindan belirlenen evrensel ilkelere gore hareket etmesinin gerekli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Annulment action in admnistrative law is a kind of action which enables the administrative courts annul an administrative decision, which is contradictory to the law. The rulings of such actions not only resolve the dispute between parties, but also guide the administrative agencies. Thanks to this function, annulment action is a sine qua non in the state of law. The justification of the given decision is the reflected image of the annulment actions. The aim of this study is to reveal the importance and the function of the justification behind the annulment action in administrative judicial control. Furthermore it is intended to analyse the substantial justifications as per the fundamental principles of the right to a fair trial. And subsequently it is aimed to shed a light to the practice by setting principles in term of form and content. Moreover this thesis intends to specify and therotically discuss the problematic areas concerning the justifications pursued in the annulment action in administrative justice and to provide possible solutions The studies revealed that the justification behind the annulment action is binding and that it assumes a significant function in final decision, judicial control and implementation of court decisions. It is envisaged that the administrative judge should consider the functions in question and act in line with the universal principles of ECHR.