UCP 600 kuralları çerçevesinde akreditifin işleyişi
Functioning of the letter of credits under the UCP 600 rules
- Tez No: 425351
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Dış ticaretin taşıdığı riskleri en aza indirmek için ortaya çıkan en etkin ödeme araçlarından birisi akreditiftir. Yetkili hukukun farklılığından kaynaklanan sorunların önüne geçebilmek için her ülkede uygulanabilecek yeknesak kurallara ihtiyaç duyulmuştur. Son haliyle UCP Kuralları, 1 Temmuz 2007 tarihinde, MTO tarafından yayımlanmıştır. UCP 600 Kurallarının hukukî niteliği doktrinde tartışılmıştır. Ancak, UCP 600 Kurallarının 1. maddesine göre akreditif metni akreditifin UCP 600 Kurallarına tâbi olduğunu açıkça belirttiğinde bu kurallar uygulanabilir. Bu kurallar çerçevesinde semen borcunun ödenmesi ise, ön ödeme, ibrazda ödeme, poliçenin kabulü ile ödeme, iştira ve vadeli ödeme şekillerinden biri ile gerçekleştirilebilmektedir. Söz konusu ödeme şekilleri çerçevesinde akreditif metnine uygun belgelerin doğru zamanda, doğru yerde ve doğru şekilde ibraz edilmesi üzerine ödeme yapılabilir. Belgelerin ibrazı üzerine banka çeşitli sebeplerle belgelere çekince koyarak ödeme yapmayı reddedebilmektedir. UCP 600 Kurallarının da önsözünde belirtildiği üzere, tüm dünyada akreditiflerin ilk ibrazda %70'lik bir oranının geri çevrildiği bilinmektedir. Bu oran bir hayli yüksektir ve zaten diğer ödeme yöntemlerine kıyasla maliyetli olan akreditifi zaman kaybı ve ek maliyetler açısından daha da külfetli hale getirmektedir. Hâlbuki ilk ibrazdaki çekince sebepleri bankalara sorulduğunda, bunların çok büyük bir kısmının kolaylıkla düzeltilebilecek uyumsuzluklardan kaynaklandığı görülmektedir. Bu ise UCP 600 ve ISBP kurallarının daha özenli bir şekilde tetkik edilmesi sayesinde uygulamada yaşanan zaman ve para kaybının büyük ölçüde engellenebilir olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Letter of credits, one of the most efficient payment tools, are used in order to minimize the risks stemming from foreign trade. In order to avoid problems arising from the practice, uniform rules needed to be implemented in different countries. The most recent version of the UCP Rules was published on the 1st of July 2007 by the ICC. The legal nature of UCP was polemical. However, according to the Article 1 of the UCP 600, only if there is a clear expression referring to the rules then it is subject to UCP. According to these rules, the obligation under the letter of credit can be exercised via advance payment, sight payment, deferred payment, acceptance and negotiation. Through these, the payment is done upon presentation of the documents complying with the letter of credit at the right place and on the right time. After the presentation the bank may reserve the documents under several reasons and reject the payment. On the foreword of the UCP it is mentioned that on the letter of credit practices through the world %70 of the documents are reserved under the first presentation to the banks. This ratio is quite high and causes the letter of credit to be more burdensome in terms of time and capital. Hovewer the grounds reserve at the first presentation seems to be easily corrected. This point reflects that by studying UCP 600 and ISBP rules more attentively, the loss of time and capital may be hindered on the exercise.