Dış ticarette ödeme şekilleri
Forms of payment in foreign trade
  1. Tez No: 308928
  2. Yazar: AYLİN MUSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİ UZUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Uluslararası ticaret işlemleri, tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye ekonomisinde de büyük önem teşkil etmektedir. Yirmi birinci yy. gündeminde de uluslararası ticaretin önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Dünyada gerek ihracat, gerekse ithalat açısından işlem hacmi her geçen gün artış göstermektedir. Bununla birlikte, uluslararası ticaret işlemleri yapan tarafların farklı ülkelerde bulunmaları, farklı para birimlerini kullanmaları ve farklı dili konuşmaları, iç ticaret işlemlerine göre daha karmaşık bir durum yaratmaktadır.Bilindiği üzere diğer ticaretlerde olduğu gibi uluslararası ticaret de alıcı ve satıcı arasında yapılan bir sözleşme ile başlar. Alıcı ve satıcı arasında yapılan sözleşmenin konusu mal alım/satımı veya hizmet alım/satımıdır. Yapılacak sözleşmede, anlaşma konusu, işlemin ne şekilde yapılacağı ve karşılığında ödemenin nasıl gerçekleşeceği açıkça belirtilir.Alıcı ve satıcı arasında bu sözleşme sürecinde tercih edilen ödeme şekli üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. İşlemin eksiksiz ve hatasız sonuçlanması için sözleşme aşamasında tarafların hangi ödeme şeklini tercih edeceğini bilmesi ve sonuçlarını değerlendirebilmesi çok önemli bir husustur.Bu çalışmada, dış ticareti oluşturan taraflar, kullanılması gereken belgeler, ithalat ve ihracatta kullanılan uluslar arası belgeler ve Türkiye mevzuatı açısından belirlenen teşvik ve devlet yardımlarının amaç ve türlerine değinilmiştir. Ayrıca dış ticarette kullanılan ödeme şekillerinin uygulanması, ?Milletlerarası Ticaret Odası? (MTO) tarafından düzenlenen genel kabul görmüş kurallar (1 Temmuz 2007 tarihli 600 Nolu yayınla en son güncellenmiştir) çerçevesinde ele alınmıştır.UCP 600'un getirmiş olduğu yenilikler doğrultusunda akreditif işlemlerinde kullanılan belgelere değinilmiştir. Akreditif işlemlerinde kullanılan belgeler alıcı ve satıcı tarafından UCP 600 kurallarına uygun bir şekilde düzenlenmesi ve uygulanması gerekmektedir. Bu hususta her iki tarafın gereken hassasiyeti ve özeni göstermesi gerekmektedir.ANAHTAR KELİMELER: Dış Ticaret, MTO, UCP 600, Ödeme Şekilleri
Özet (Çeviri)
As in all countries, International Trade transactions represent the importance in the economy of our country. International Trade is seen to have an important place on the agenda of twenty first century. In terms of volume, export and import are increasing every day. However, according to internal trade transactions, Trade parties situated in different countries, different currencies and different languages, has created the situation more complex.As is known, as well as in commerce, International trade begins with a contract between buyer and seller. The subject of the buyer and seller agreement is trading goods or trading services. Agreement in the contract is clearly indicated about the process - how it will perform, how the payment will be made and what for will be done.In this process, the method of payment appears as important issue to be emphasized. According to the stage of agreement, in terms of a successful result of the operation, preferred payment understanding and result evaluation are very important issues for the parties.In this study are mentioned the documents need to be used by the parties, international documents used in import and export and specified incentive and state aid purposes and types, in terms of our country legislation. Payment, used in foreign trade implementation, ?Rules and regulations, organized by The International Chamber of Commerce (CSR) are the most recent generally accepted regulations, dated 1 July 2007, 600.No Publication has been made?.KEY WORDS: Foreign Trade, CSR, Payment Methods