Dış ticarette ödeme yöntemleri ve uygulamada karşılaşılan sorunlar
Payment methods in international trade and problems arising in application
- Tez No: 209501
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER TANJU DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalısmanın amacı, dıs ticarette kullanılan pesin ödeme, mal mukabili ödeme, konsinye satıs, vesaik mukabili ödeme ve akreditif olarak sıralanan baslıca ödeme yöntemlerini incelemektir. Hangi ödeme yönteminin kullanılacagı alıcı ve satıcı arasındaki anlasmaya göre belirlenmektedir. Farklı ülkelerde yasayan ve birbirlerini tanımayan alıcı ve satıcı uluslararası ticaretten kaynaklanabilecek riskleri karsılıklı olarak azaltmaya çalısırlar. Alıcı siparis verdigi malı istedigi özelliklerde ve zamanında alacagını, satıcı ise sattıgı malın bedelini tahsil edecegini bilmek ister. thalatçıya ve ihracatçıya sagladıgı güvenceler nedeniyle en çok kullanılan ödeme yöntemi olan akreditif, uluslararası ticaretin can damarı olarak nitelendirilmektedir. Akreditif, alıcının (amir) talep ve talimatına dayanarak bir bankanın (amir banka) belirli bir parayı, belirli bir tarihe kadar ve belirli belgeler karsılıgında ve öngörülen sartların yerine getirilmesi kaydıyla satıcıya (lehtar) ödeme yapacagını taahhüt etmesidir. Akreditif, alıcı ve satıcının arasındaki satıs sözlesmesinden bagımsızdır. Akreditife taraf olan bankalar, belgeler üzerinden islem yaparlar ve mala iliskin sorunlarla ilgilenmezler. Akreditifli islemler, Milletlerarası Ticaret Odası'nın Akreditifler çin Bir Örnek Kuralları'na dayanılarak yürütülür. Bu kuralların UCP 600 adı verilen yeni revizyonu 01.07.2007 tarihinde yürürlüge girecektir. 107 Türkiye'de ödeme yöntemlerinin dagılımı ithalat ve ihracat açısından yıllar itibarıyla incelendiginde dikkat çekici sonuçlara ulasılmıs olup, bu sonuçlar ödeme yönteminin seçiminde risk seviyesinin belirleyici oldugu varsayımını dogrulamamıstır. Yapılan inceleme sonucunda, ithalatçıların pesin ödeme yöntemini, ihracatçıların ise mal mukabili ödeme yöntemini kullanarak dıs ticaret faaliyetlerini yürütmekte oldukları görülmektedir. Türkiye'de dıs ticaretle ugrasan ithalat ve ihracatçıların ödeme yöntemi seçiminde risk unsurunu dikkate almadıkları ve kendileri için en yüksek riski tasıyan ödeme yöntemini agırlıklı olarak kullandıkları sonucuna ulasılmıstır. Anahtar Sözcükler 1. Uluslararası Ticaret 2. Ödeme Sekilleri / Ödeme Yöntemleri 3. Akreditif 4. thalat 5. hracat 6. thalat
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to provide a general understanding of payment methods, their use and application in international trade. The choices of the payment method on the basis of which the payment shall be effected under an international trade contract, shall be determined by the parties?agreement. The most fundamental methods of payment are cash in advance, open account, consignment sales, documentary collections and letter of credit. Due to the physical distances between buyer and seller, and the fact that the transaction may have taken place without the two parties actually meeting, minimizing exposure to risk is on the minds of both parties. The buyer wants to make sure they receive their order in acceptable condition and on time, and the seller needs to know they will get paid for it. The letter of credit is the most common method of payment for goods in international trade because of the security it offer to the exporter and the importer. Its use has been considered so important that it is referred to as the ?lifeblood? of international commerce. A documentary credit, also known as a letter of credit is written undertaking by a bank on behalf of a buyer to pay the seller an amount of money within a specified time provided the seller presents documents strictly in accordance with the terms laid down the in the L/C. 109 Payment under a documentary letter of credit is based on documents, not on the terms of sale or the physical condition of the goods. L/C is purely documentary transaction that seperate and independent from the underlying contract between the buyer and seller. Letters of credits used in international transactions are governed by the International Chamber of Commerce the Uniform Customs and Practice for Documentary Credits(UCP). The newly revised edition of the UCP 600, 2007 revision will be effective as July 01, 2007. When we analyzed the payment method distributions in Türkiye concerning import and export per years, we get remarkable conclusions and these conclusions didn?t verify our assumption in which we assumed that the level of the risk determines the choice of payment method. In the analysis, it was seen that, importers were using cash in advance, exporters were using open account in international trade. In Türkiye, the importers and exporters aren?t taking into account the risk factor when they are choosing the payment methods and they are using the method that entertains the highest risk. KEY WORDS 1. International Trade 2. Payments Methods 3. mport 4. Export 5. Letter of Credit / Documentary Credits