Sivil savunma örgütlenmesinin ve politikasının değişimi
The organization of civil defense and tha change of it's policy
  1. Tez No: 425355
  2. Yazar: ADNAN TÜRKDAMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK ÖZKAL SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
2000'li yıllarda görülmeye başlayan reform dalgası arasında Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü(TAY) ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü kapatılarak bunların yerine Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) kurulmuştur.Bu tezde 50 yıl hizmet vermiş olan Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'nün kapatılarak AFAD'a dönüşmesi süreci incelenmiş ve Dünya Bankası'nın bu değişim ve dönüşümdeki rolü vurgulanmıştır.Bu süreç içerisinde SSGM'nin ve Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü'nün, teşkilatı, personeli, bütçesi ve kurumsal faaliyetleri; TBMM zabıt cerideleri ve tutanakları taranarak, SSGM ve TAY kütüphanesindeki yazılı ve görsel dokümanlar ve faaliyet raporları incelenmiş ve üst yöneticilerle, il ve Birlik müdürlükleriyle görüşülerek ortaya konmuştur.Ayrıca Politika belgeleri olan Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı raporları, Kalkınma Planları, Stratejik Planlar, Orta Vadeli Programlar ve Hükümet Programları incelenmiştir. Son olarak 5902 sayılı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun görüşmeleri, Meclis tutanaklarından çıkarılmış ve AFAD'ın taşra örgütü olmayan yatay yönetim modeli, personel, bütçe ve mevzuat yapısı yönünden incelenerek SSGM ile karşılaştırma yoluna gidilmiştir.Kurumların dönüşümü sürecinde sivil savunma hizmetinin örgütlenme ve politikasındaki değişim tespit edilmiştir. Ulusal, genel ve kritik olan sivil savunma hizmetinin yerelleşmesi ülke güvenliği açısından vurgulanmıştır.Politika ve örgütleme değişiminin yerelleşme ayağının rasyonel olmadığı, sivil savunma hizmetinde yerelleşmenin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği, gerekçeleri ile ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of events seen in the 2000s such as improvements reform wave Civil Defence General Directorate (CDGD), Turkish Emergency Management General Directorate (TEMGD and Disaster Management General Directorate were abolished and Disaster and Emergency Management Agency (DaEMA) In this study the process of the closure of Civil Defence General Directorate which was operated nearly for 50 years, and establishment of Disaster and Emergency Management Agency was analysed and the World Bank's role in this process was underlined. In this process, Civil Defence General Directorate's and Turkish Emergency Management General Directorate's organisations, human resources, budgets and instututional operations were analysed through scanning of the Turkish Grand National Parliament's session minutes, reviewing printed and visual documents and operation reports in the CDGD's and DaEMA's libraries. Structured interviews were also conducted with the high level managers , Provincial administrators and unit directors. Additionally, Prime Ministry's and Ministry of Interior's reports, Development reports, strategic plans, Mid-term Reports and Goverment programmes, best practices from other countries were analysed from an angle of civil defence and search and rescue issues.Lastly, discussions on Law on the Disaster and Emergency Management Agency's Organisation and Roles numbered 5902 were taken from the minutes of the Parliament sessions and DaEMA's horizontal management model which does not have local branches, was reviewed with regard to its human resources, budget and legal structure and compared to the CDGD.It was revealed and justified that in the civil defence services policy and organisational changes are not rational and localization of civil defence services can not be accepted.