Çin kadınlarının sessiz çığlığı 'Kadın yazısı'
The silent cry of chinese women 'Women script'
  1. Tez No: 425372
  2. Yazar: CANSU KÖRKEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çin, köklü tarihi, zengin kültürel yapısı yüzyıllarca değişime uğramayan yaşam tarzıyla, diğer kültürler tarafından merak edilen ve keşfedilmek istenen bir uygarlık olmuştur. Bu uygarlığın en temel yapı taşı ise şüphesiz ailedir. Ataerkil bir toplum yapısına sahip olan Çin ailesi kadına gereken önemi vermemiş yüzyıllar boyu hep küçümsemiş ve birçok haklardan mahrum bırakılmıştır. Kendisine gereken değeri vermeyen Çin kadını ise boyun eğmemiş ve mücadelesini her alanda sürdürmüştür. Hunan eyaletindeki Çin kadınları aralarındaki birlik ve beraberliği sürdürmek istemiş ve kendilerine ait yıllarca fark edilmeyen Nüshu yazı biçimini yaratmıştır. Nüshu tek başına bile incelendiğinde o dönemin kültürü tarihi edebiyatı vb. birçok alanında bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
China has been a civilization, deep-rooted history and rich cultural structures of which have undergone no changes for centuries, which other cultures are curious about, and which other cultures want to discover. It is beyond any doubt that most fundamental building stone of this civilization is family. Chinese familiy, which has a patriarchal structure, did not give due importance to women, considered them inferior for centuries, and deprived women of their rights. Chinese women, who were not valued, standed tall and continued their struggle in every field. Chinese women in Hunan province wanted to keep their unity and solidarity and they created Nüshu script, which had gone unnoticed for centuries. Nüshu script, when analysed alone, provides various information about the culture, history and literature of its period.