Gelir eşitsizliği ve ticari açıklık arasındaki ilişkinin incelenmesi
The i̇nvestigation of relationship between i̇ncome i̇nequality and trade openness
- Tez No: 425373
- Danışmanlar: PROF. DR. A. BURÇA KIZILIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, 27'si gelişmiş olmak üzere toplam 92 ülkede gelir eşitsizliği ve ticari açıklık arasındaki ilişki dengesiz panel veri analizi yardımıyla 1980-2009 dönemi için araştırılmıştır. Çalışmada gelir eşitsizliği göstergesi olarak ülkelere ait gini katsayısı kullanılırken, ticari açıklık göstergesi olarak ithalat ve ihracat büyüklükleri toplamının GSYİH'ya oranı kullanılmıştır. GMM tahmin yönteminin kullanıldığı çalışmada analiz sonuçlarına göre hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için ticari açıklık ve gelir eşitsizliği arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Bu bağlamda her iki ülke grubu için de ticari açıklık artışlarının gelir eşitsizliğini azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca gelişmekte olan ülkeler arasında ithalat içinde ara malı payının yüksek olduğu ülkelerde ticari açıklık artışlarının ithalat içinde ara malı payının düşük olduğu ülkelere göre gelir eşitsizliğini daha az azaltacağı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between income inequality and trade openness is investigated by using panel data analysis over the period of 1980 – 2009 for totally 92 countries in which 27 are developed. We use gini coefficient as an indicator of income inequality and the sum of imports and exports to GDP ratio as an indicator of trade openness. By utilizing GMM, I find that there is a negative relationship between income inequality and trade openness for both developed and less developed countries. This result indicates that an incerease in trade openness decreases income inequality for these countries. Furthermore, especially for developing countries, this study shows that an increase in trade openness decreases income inequailty less in countries with relatively high share of imported intermediate goods compared to the countries with relatively low share of imported intermediated goods.