İngiltere'deki viyola eğitimi'nin 20. yüzyıldaki durumu, Lionel Tertis ve İngiliz viyolacıların viyola eğitimi ve repertuvarına katkıları
The state of viola education in the 20th century, contribution of Lionel Tertis and other British violists to viola education and repertoire
  1. Tez No: 425374
  2. Yazar: DENİZ YILIK
  3. Danışmanlar: PROF. S. ÇETİN AYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalgı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde, viyola eğitimi ve repertuvarının 20. yüzyıldan önceki durumuna, bu dönemdeki gelişmelere ve 20. yüzyıl öncesinde yaşamış İngiliz bestecilerine değinilmiş olup 20. yüzyıl İngiliz bestecileri ve başta Lionel Tertis olmak üzere 20. yüzyılda viyola eğitimi ve repertuvarına çeşitli şekillerde katkıda bulunmuş İngiliz veya sonradan İngiliz vatandaşı olan seçkin viyolacıların yaşamları ve kariyerleri incelenmiştir.“Viyolanın solo bir çalgı olarak tanınması”konusunda akla gelen ilk isim olan Lionel Tertis ve ondan sonra gelen William Primrose ile birlikte, (doğduğu yıllar baz alınarak sıralanan) Bernard Shore, Max Rostal, Watson Forbes, Frederick Riddle, Cecil Aronowitz ve Csaba Erdélyi, bu tezin içinde yer alan diğer viyolacılardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, viola education and repertoire and the developments before the 20th century as well as British composers that lived during this time has been touched upon, and the lives and careers of the 20th century British born or naturalized viola players, especially Lionel Tertis, who impacted viola education and repertoire have been examined carefully. Along with Lionel Tertis, who is accepted to be the viola player known to have caused“Viola's recognition as a solo instrument”and William Primrose who followed him, Bernard Shore, Max Rostal, Watson Forbes, Frederick Riddle, Cecil Aronowitz and Csaba Erdélyi (ordered according to their birth years), are the other viola players that are included in this thesis.